Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

НАОМИ КЕМБЕЛ ЈА ОТКРИВА ТАЈНАТА НА УБАВИОТ ИЗГЛЕД ВО 50-тите: „Како стареам, толку помалку се шминкам“

” Ако ја негувате кожата, нема да ви треба толку многу шминка. Колку сте постари, толку е поважно да имате хидрирана, блескава кожа, а не мат основа“, советува Наоми Кембел, жена во своите педесетти.

Супермоделот Наоми Кембел е една од најбараните модели повеќе од 30 години благодарение на нејзиниот беспрекорен изглед. И додека со сигурност можеме да припишеме нешто на генетиката, како и на врвните експерти до кои имаат пристап ѕвездите и моделите, многу од тоа, како што тврди и самата Наоми, зависи од секојдневната грижа и внимание што и го посветуваме на сопствената кожа.

„Да се ​​грижам за себе е важно, особено затоа што сакам да бидам таму за мојата ќерка што е можно подолго. Тоа го правев и порано, но мислам дека мајчинството сега го направи уште посилно“, изјави Наоми, која стана мајка во 1950-тите.

„Кога почнав да работам како модел, носев што повеќе шминка, речиси како маска. Сега го правам токму спротивното, како да сфатив дека е подобро да се шминкам што е можно помалку. Не сакам да бидам зад маска. Сакам луѓето да ме видат, да ме почувствуваат, да ги видат моите изрази“, изјави таа за британскиот Vogue.” Ако ја негувате кожата, нема да ви треба толку многу шминка. Го сакам сјајот, сакам мојата кожа да изгледа хидрирана. Колку сте постари, толку е поважно да имате хидрирана, сјајна кожа, а не мат основа“, советува супермоделот.

А како изгледа нејзината рутина за убавина? Подготовката на кожата за шминкање на Наоми започнува со цинк спреј, откри таа во видеото, па со ролери за дерма, т.е. ролери за микронидлинг дома. После тоа, на лицето и вратот нанесува серум кој се меша самостојно, кој се состои од хијалуронска киселина, витамини Е и Ц.

Како што е препорачано, користи помалку шминка и се фокусира на оние производи кои го нагласуваат сјајот. Прво нанесете коректор кој доаѓа во различни нијанси – за кругови под очите, челото и остатокот од лицето. Ги контурира лицето и носот и ги осветлува високите точки на лицето со хајлајтер кој се нанесува на носот, челото и јаготките, за одличен, младешки изглед.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Распространетиот коњанички имот има замок со осум спални соби и 150-години стара чуварска куќа. Двејн Џонсон се префрли во селата на Џорџија.Ентитет поврзан со...

Fool Moon

Поранешната бизнис менаџерка на познатиот пејач Рики Мартин (50) тврди дека поп-ѕвездата и должи нешто повеќе од милион долари, а сега поднела тужба обидувајќи...

Green Tea

Актерката, икона за убавина и креативен директор за шминка зборува за летните третмани. Гвинет Палтроу беше една од најомилените и најпопуларните актерки на холивудската...

Four Seasons

Градот на светлината е непропустлива дестинација за страсните љубители на уметноста, а причината за тоа е многу повеќе од Ајфеловата кула. Одвојте време и...

Advertisement