Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Намирници кои придонесуваат за целулит

Често се случува, и покрај редовното вежбање и навидум здравата храна, омразената „кора од портокал“ сепак не сака да исчезне од нашето тело.

Научниците, лекарите и жените од целиот свет го поставуваат истото прашање: зошто се појавува целулит и што можеме да сториме за да се избегне тоа?

Според достапните податоци, појавата на „кора од портокал“ е секогаш комбинација на неколку фактори: генетска предиспозиција, нарушувања на циркулацијата во телесните ткива, промени во хормоналните нивоа, неухранетост, пасивен начин на живот и многу други.

Во исто време, кога станува збор за начините да се ослободат од целулитот, на жените не им недостасува совет. Индустријата за убавина им нуди козметика и исхрана со својства на „согорување на маснотии“, фитнес, масажа, салони и пластична хирургија.

Ако редовно вежбате и не ги занемарувате процедурите за лимфна дренажа, а целулитот сè уште е на место, најверојатно станува збор за проблем со исхраната.

Откријте која храна го влошува изгледот на вашата кожа и ги влошува вашите проблеми – понекогаш е доволно да исклучите неколку намирници од исхраната, така што омразениот целулит станува скоро невидлив.

Затоа чекорите кон ново „јас“ секогаш започнуваат со здрава исхрана и правилно формулирана диета. Погледнете која храна предизвикува целулит во нашата галерија!

СИРЕЊЕ

Сирењето има многу корисни својства. Неколку парчиња моцарела со свеж зеленчук нема да ви наштетат на кој било начин, но секогаш треба да знаете кога да престанете. Нашиот главен непријател, како и во случајот со деликатесите со месо, е натриумот. Ја задржува водата во телото, го забавува метаболизмот и го прави целулитот повидлив.

МЕСНИ ПРЕРАБОТКИ

Колбаси, шунка, па дури и обожаваната пршута се сигурен начин за создавање целулит. Високата содржина на натриум не само што може да ја направи „кората од портокал“ уште повидлива, туку може да доведе и до многу посериозни здравствени проблеми, вклучително и проблеми со бубрезите.

ОВОШНИ ЈОГУРТИ

Дури и мали тегли јогурт во кои уживате за време на ручек или појадок може да придонесат за појава на „кора од портокал“ на бутовите и задникот. Факт е дека многу од нив имаат „тон“ додаден шеќер. Една порција содржи во просек од 15 до 29 гр шеќер – приближно исто како и вашите омилени бонбони. Ова не значи дека треба целосно да се откажете од вашиот омилен овошен јогурт, само изберете опции каде концентрацијата на шеќер не надминува 11 грама – на пример, грчки јогурт.

ГАЗИРАНИ И СЛАТКИ ПИЈАЛОЦИ

Колагенот игра клучна улога во мазноста на кожата, а шеќерот го забавува неговото производство. За разлика од колачите и чоколадото, слатките пијалоци можат да изгледаат доста безопасно. За да може кожата секогаш да биде еластична и затегната, вреди да се откажете од сите слатки сода и спакувани сокови, како и алкохолни коктели со сирупи во составот. Пијте чиста вода, овошни сокови, а на забави изберете чаша вино.

СОСОВИ

Готовите сосови, чиј асортиман на полиците во супермаркетите е огромен, треба да се избришат од списокот за шопинг еднаш и засекогаш. Нема трага од свеж домат во составот на готови сосови, но е преполн со Е-адитиви, бои, конзерванси, заситени масти и огромна количина сол. Ако не можете да го замислите животот без сосови, подгответе ги сами дома. Да, не е лесно, но добро е за здравјето.

БЕЛ ЛЕБ

Неколку пати пишувавме за опасностите од белиот леб, а сега нашиот „херој“ е повторно тука. Вишокот брзи јаглехидрати, кои се претвораат во шеќер во процесот на варење, придонесуваат не само за зголемување на телесната тежина, туку и за намалување на производството на колаген, што ја прави нерамномерноста на целулитот поголема и позабележителна. Наместо бел леб, обидете се да консумирате леб направен од цели зрна.

БРЗА ХРАНА

Во борбата против целулитот, брзата храна е контраиндицирана дури и за оние со добар метаболизам. Големата содржина на масти, брзи јаглехидрати, конзерванси и зачини, а да не спомнувам огромна количина сол што е дел од „деликатесот“ негативно влијае на вашиот изглед. Се разбира, ретко и по исклучок, можете да си дозволите дел од помфритот (дури и модели го прават тоа), но претерувањето со таква храна е едноставно контраиндицирано.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Најновиот дом на брендот Versace сака да го направи вашиот ентериер уште помодерен … Италијанскиот луксузен бренд штотуку ги отвори вратите на својата нова...

Fool Moon

Во последната година видовме дека се сменија многу од она што го знаевме. Сепак, некои работи и понатаму остануваат исти. Социјалните мрежи сè уште...

Green Tea

Ви откриваме сè што треба да знаете! Во заедницата на нутриционисти, познати по специјалните хранливи состојки, но и разни животински и растителни производи што...

Cotton Club

Во свет каде што зборовите пандемија, карантин, вакцина и ограничувања се користат почесто отколку што би сакале, модата нè потсетува дека треба да се...

Advertisement