Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Намирници кои можат природно да ги избелат забите

Многу луѓе се жалат на промена на бојата на забите. Бројни фактори можат да предизвикаат забите да добијат боја различна од белата.

Природна храна за избелување на забите
Ако сакате да ги избелите забите без употреба на хемиски производи, има природна храна која ќе ви помогне во тоа. Тие содржат основни хранливи материи кои постепено ќе ги избелат забите без да го загрозат вашето здравје.

Фактори кои предизвикуваат промена на бојата на забите

Лоша хигиена
Хигиената на забите е важен дел од животот. За оние кои ја земаат несериозно хигиената на забите, промената на бојата на забите е често неизбежна. Ако заборавите редовно да користите конец и да ги миете забите, тоа ќе предизвика таложење на дамки на забите и ќе ви биде тешко подоцна да се ослободите од нив.

Болести
Понекогаш, промената на бојата на забите не е резултат на лоша хигиена на забите, туку на одредени болести. Овие болести го попречуваат нормалниот развој на забната глеѓ, што на крајот ќе доведе до промена на бојата на забите. Исто така, некои медицински третмани како хемотерапија и зрачење може да предизвикаат промена на бојата.

Лекови
Иако може да изгледа чудно и лековите можат да ја променат бојата на забите. Лекови како антибиотици се покажаа дека ги менуваат боите на забите. Тие често влијаат врз формирањето на емајл, особено кај деца под 8 -годишна возраст. Слично на тоа, плакнењата што вклучуваат хлорхексидин и миење на устата, исто така, може да доведат до промена на бојата на забите. Ова е причината зошто е важно да се грижат за забите на децата за време на нивниот развој.

Животна средина
Животната средина е исто така главен фактор во животот на човекот. За време на развојната фаза на забите, присуството на многу флуор може да ги обои забите. Затоа, би било мудро да го проверите статусот на флуор на вода за пиење во домаќинството и да купите соодветна паста за заби.

5 намирници кои можат природно да ги избелат вашите заби

Јагоди
Редовното консумирање јагоди може да ви помогне да ги вратите белите заби. Јагодите содржат јаболкова киселина која има соодветни својства за избелување и отстранување на дамки на забите. Можете да нанесете на забите каша од јагоди. Оставете да отстои околу пет минути пред да исплакнете со вода. Потоа измијте ги забите, а потоа употребете конец.

Јаболковата киселина, исто така, го зголемува производството и циркулацијата на плунка во устата. Плунката ги мие дамките. Влагата во устата ја отежнува промената на бојата на забите.

Ананас
Површината на забната глеѓ е покриена со органска обвивка наречена пеликула.

Иако емајлот ги штити забите, лесно ги апсорбира пигментите на храната, што на крајот доведува до промена на бојата на забите.

Дамките на забите се хранат со бактерии, а потоа промената на бојата е неизбежна ако не интервенирате доволно рано.

Ананасот содржи бромелаин кој има способност да ги разложи протеините и како последица на тоа ја раствора целата плакета на забите.

Млеко
Исто така, конзумирање на млеко може да биде решение за промена на бојата на забите. Млекото содржи млечна киселина која има моќ да го избели емајлот. Покрај тоа, исто така, предизвикува зголемување на производството на плунка, што ги мие дамките.

Понатаму, млекото содржи протеин познат како казеин, кој ги чисти дамките. Казеинот, исто така, произведува калциум фосфати, корисни за поправка на оштетување и спречување на таложење на плаки.

Експертите откриваат дека казеинот спречува акумулација на танини на забите. Покрај тоа, другите млечни производи како јогурт и сирење содржат соодветна количина млечна киселина која ги мие дамките.

Јаболко, морков и целер
Ова трио поттикнува зголемено производство на плунка што го отежнува создавањето дамки на забите. Јаболката, морковот и целерот раствораат каква било форма на бактерии кои можат да ви ја обојат бојата на забите или да предизвикаат лош здив. Нивната крцкавост со триење ја подобрува ефикасноста на четкање на забите.

Лубеница
И лубеницата како јагода содржи јаболкова киселина. Лубеницата има поголема количина киселина што ја прави посилна паста за заби.

Влакнестата текстура на лубеницата може да има хелиум ефект што помага да се отстранат дамките.

Четкајте редовно и користете конец
Тешко е да се одреди колку време е потребно за храна природно да ги избели забите. Бидејќи тие не се комерцијални производи, им треба повеќе време за да постигнат резултати. Покрај овошјето и зеленчукот, потребна е и редовна орална хигиена.

Четкање и чистење со конец се едни од најефикасните начини за зачувување на белината на забите. Експертите советуваат четкање двапати дневно, по можност наутро и навечер. Секогаш обидувајте се да бидете темелни додека ги миете забите за да ги отстраните дамките. На овој начин сигурно ќе ги добиете посакуваните резултати.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Компанијата Тифани и Ко. се претстави во Дубаи со најскапото парче накит во својата историја – ѓерданот „World’s Fair“. Неговата цена се проценува на...

Fine Living

Орландо Блум пред да се вери со Кејти Пери, живеел во егзотична вила на Беверли Хилс. Но, по раѓањето на неговата ќерка и претстојниот...

Fool Moon

Стрелците во астрологијата се опишани како среќни луѓе, кои засекогаш остануваат деца во нивните души. Ова е знак кој се стреми кон љубов и...

Green Tea

Кога зборуваме за здравјето, неизбежно е да се спомене и имунитетот, бидејќи тоa не штити од разни инфекции и болести. И кога велиме имунитет,...

Advertisement