Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Наздравје: Најубавите коктели што треба да ги вклучите во празничното мени

Со оглед на тоа што оваа 2021 година не беше баш онаква каква што сакавме или очекувавме, сосема е оправдано доколку сакате да ги прославите празниците со стил – и со уште поголемо уживање! Дури и да останете дома, не го сметајте тоа за неуспех – новогодишнaтa тоалетa секако може да биде тука со вас, исто како и шминката, а гала вечерите ќе придонесат за вкусни празнични коктели.

Во продолжение ви донесуваме неколку наши омилени коктели:

Tanqueray Blackcurrant 75 Royale
Протресете 35 ml Tanqueray Blackcurrant 75 Royale, 15 ml сок од брусница, 15 ml сок од лимон, 10 ml шеќерен сируп и 1 ml екстракт од ванила во шејкер исполнет со мраз. Истурете во чаши за шампањ. Се прелива со 100 мл шампањ. Украсете со гранче мајчина душица и лесно напечен ѕвезден анасон.

Coast Dark & Balmy
Во висока чаша истурете 50 ml темен рум, 200 ml сода Coast Maple и малку свеж сок од лимета и измешајте со мраз. Украсете со гранче нане.

Hendrick’s Hot Spiced Apple
Во тавче издинстајте 750 мл сок од јаболко со 2 ароматични каранфилчиња, 2 зрна мелен кардамон, бобинки од смрека, 1 кора од портокал и 2 ѕвездички анасон. Додадете 150 мл џин Хендрик. Се цеди во шолја за чај и се украсува со три кришки јаболко и малку морско оревче.

Sloe-groni
Наполнете чаша со мраз. Истурете 25 ml Hayman’s Sloe Gin, 25 ml Campari, 25 ml сладок вермут и малку сок од портокал. Се меша со мраз и се украсува со парче портокал.

Cranberry Collins
Измешајте 50 ml Beefeater Pink Strawberry, 25 ml сок од лимон, 25 ml шеќерен сируп и 1 лажичка сос од брусница во шејкер. Добро протресете. Истурете во чаша и прелијте со сода вода. Украсете со рузмарин и црвена рибизла.

Pink Lady
Во шејкер за коктели протресете 25 ml Beefeater Pink Strawberry, 25 ml сок од лимон и 25 ml шеќерен сируп. Додадете мраз и повторно протресете. Истурете во чаша и украсете со јагоди.

Sparkling Cranberry Rose
Истурете грст брусница во чаша за шампањ, истурете 40 ml Żubrówka Rose и 80 ml сок од брусница. Посипете со шампањ и украсете со свежо гранче мајчина душица.

Rosémary Greyhound
Истурете мраз во висока чаша и прелијте со 25 ml Żubrówka Rose, 150 ml сок од грејпфрут и малку сода. Промешајте и украсете со гранче рузмарин.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Green Tea

Оскаровката Хали Бери е во шестата деценија од животот, а ние ја откривме тајната на нејзиниот неверојатен изглед. Традиционално се очекува од холивудските ѕвезди...

Fool Moon

Кристина Агилера има убав глас, но лоша репутација, а доказ за тоа се многуте тепачки во кои била вклучена пејачката. Кристина Агилера стана светски...

Four Seasons

И покрај високо развиениот банкарски систем на Швајцарија, нејзините жители ретко користат картички за плаќање и претпочитаат готовина. Штом некој ќе ја спомне Швајцарија,...

Cotton Club

Што да се даде на девојката која има сè? Една опција – исклучително ретка чанта HERMES BIRKIN. На 10 август Крис Џенер на својата...

Advertisement