Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Мушмула – Мало овошје полно со витамини и минерали

Мушмулата расте како листопадно дрво кое се одгледува и како украсно растение.

Мушмулата припаѓа на семејството рози. Тоа е повеќегодишно листопадно овошје кое расте како грмушка висока 2 до 5 метри висина.

Цвета во почетокот на мај, а цветот е бел и крупен. Овошјето е слатко и мазно, богато со разни минерали и јаглехидрати, но лушпата не се јаде, само внатрешноста, која е кашеста. Семињата се големи.

Покрај тоа што е вкусна, мушмулата е и лековита и здрава:

Создава хемоглобин
Железото е витален дел од хемоглобинот кој помага да се создаде кислород, а дополнителен хемоглобин е потребен затоа што губиме крв поради надворешни или внатрешни повреди.

Мускулна функција
Железото што се наоѓа во мушмулите е неопходно за одржување на здрави мускули, бидејќи без железо, мускулите ја губат еластичноста и тонот.

Го зачувува здравјето на мозокот
Мозокот користи 20 проценти кислород, а мушмулите помагаат во снабдувањето.

Помага во регулирање на телесната температура
Мушмулите помагаат во регулирање на телесната температура, што значи дека метаболичките функции и ензимските функции се случуваат на оптимални температури и средина.

Помага при анемија
Анемијата е предизвикана од недостаток на железо во телото, а мушмулата помага во заздравувањето.

Го намалува заморот
Помага при ублажување на заморот кај мажите и жените и со секојдневно внесување му помага на телото да остане здраво и енергично во текот на денот.

Го зајакнува имунитетот
Мушмулата му помага на телото да се бори со разни инфекции и болести.

Крвните клетки се од витално значење за обезбедување кислород до ткивата, оштетените органи и клетки, така што редовното внесување мушмула помага да се зајакне одбранбениот механизам на телото.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Хотелот Вила Хонег е единствен бутик хотел со 5 sвездички, сместен на планините во Бергенсток кај Луцерн, Швајцарија. Овој хотел датира од 1905 година...

Route 66

Порше ја проширува листата на премиум локации за патување на кои има американски полначи за Порше Тајкан. Историскиот хотел Марк Хопкинс Интерконтинентал Сан Франциско...

Fool Moon

Ѕвездите од серијата „Чарлиевите ангели“, четириесет и шестгодишната Дру и четириесет и деветгодишната Камерон, добија огромна поддршка и виртуелен аплауз од многу жени, вклучувајќи...

Cotton Club

Модната недела во Њујорк заврши со модна ревија на Том Форд, чија колекција го одразува жешкото исчекување на ноќните излегувања. Многумина од нас сѐ...

Advertisement