Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Моќен еликсир кој го обновува телото!

Куркумата може да се додаде во секое јадење и пијалок што ќе го замени оброкот или ќе ја врати енергијата на телото по напорниот тренинг. Одлично за имунитет и исфрлање на токсините од телото!

Потекнувајќи од Индија и другите тропски азиски региони каде што се бере повеќе од 5.000 години, куркумата е логично најкористена во индиската кујна и ајурведската медицина. Познато е дека куркумата е моќен исцелител. Содржи биоактивни соединенија, од кои најмоќен е куркуминот.

Куркуминот, антиоксиданс кој се бори со слободните радикали, има антиинфламаторно, антибактериско и антимикробно дејство. Тој е моќен детоксикациски агенс и го забрзува заздравувањето на раните.

Еве еден начин на кој можете да ја вклучите куркумата во вашата исхрана:

Златен пијалок

Состојки:

1 лажичка паста од куркума
1 шолја млеко по избор
1/2 банана
1 шолја спанаќ
1 лажичка стопено кокосово масло
1/2 лажичка цимет
1/2 лажичка ѓумбир
1/4 лажичка морско оревче
1 лажичка чиа семе
1 лажица протеин во прав
Мед по вкус
3 коцки мраз


Сите состојки се ставаат во блендер и се мешаат, па се додава мразот. Истурете во висока чаша и уживајте!

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Има голема разлика во годините меѓу овие познати парови, но иако се на мета на секојдневни критики, нивната љубов нема граници. Големата разлика во...

Green Tea

Дали знаевте дека ова овошје е природен лек за холестерол, крвен притисок и циркулација? Во написот што следи откријте ги сите негови придобивки за...

Cotton Club

Денот на вљубените е совршена можност да се препуштите на љубовта, а доколку сакате малку да ја подигнете температурата и да го направите овој...

Wall Street

Суперхероите можат да постигнат големи подвизи, вклучувајќи и милиони долари, а за тоа сведочи и продажбата на уникатната страница од стрипот Спајдермен, која неодамна...

Advertisement