Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

МОЖЕ ДА БИДЕ ДЕЛ ОД СЕКОЈ ОБРОК ОД ДЕНОТ: Евтина храна која подмладува и помага при слабеење…

Руколата е една од најблагодарните намирници што можете да ги внесете во вашето секојдневие – се одгледува во текот на целата година, лесно се комбинира со речиси секое јадење, а има и многу придобивки за вашето здравје.

Сите кои се борат со вишокот килограми сонуваат за храна која може да ја јадат секогаш кога се гладни, која ќе промовира губење на тежината и која е нискокалорична.

Една таква е и ракетата, лиснат зеленчук кој се одгледува во текот на целата година благодарение на неговата исклучителна отпорност и лесно може да се комбинира со многу јадења.

Руколата е богата со калиум, калциум, железо, манган и витамини А, Б, Ц и К, одличен извор е на влакна и антиоксиданси, штити од токсини и го забрзува метаболизмот, па затоа се препорачува на сите кои се на диета. Покрај горенаведеното, го намалува холестеролот и шеќерот во крвта, а благодарение на големите количини на витамини од групата Б, ги штити нашите когнитивни способности и нашиот мозок. Руколата помага и при воспалителни процеси и срцеви заболувања, а благотворно делува и на црниот дроб.

Поради сите споменати карактеристики, треба да консумирате рукола онолку често колку што имате можност, а листата на јадења на кои можете да ја додадете е речиси бесконечна. Во свежа форма, ќе биде одличен додаток за пици, салати и сендвичи, а можете да го додадете и во рижото, тестенини, но и во многу други јадења кои никогаш не би ви паднале на памет. Од него можете да направите газпачо или ладна супа, кремасто песто или да го комбинирате со јагоди или смокви.

Можеби најчесто го гледаме како додаток на разни салати, но можеме да готвиме и топла супа и густа чорба од рукола, можеме да ја готвиме и со компири, а одлично оди и со јајца. Откако ќе го пробате во некои нови, можеби неочекувани комбинации, лесно може да стане една од вашите омилени јадења, а еве неколку интересни рецепти кои вреди да се пробаат!

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Распространетиот коњанички имот има замок со осум спални соби и 150-години стара чуварска куќа. Двејн Џонсон се префрли во селата на Џорџија.Ентитет поврзан со...

Fool Moon

Поранешната бизнис менаџерка на познатиот пејач Рики Мартин (50) тврди дека поп-ѕвездата и должи нешто повеќе од милион долари, а сега поднела тужба обидувајќи...

Green Tea

Актерката, икона за убавина и креативен директор за шминка зборува за летните третмани. Гвинет Палтроу беше една од најомилените и најпопуларните актерки на холивудската...

Four Seasons

Градот на светлината е непропустлива дестинација за страсните љубители на уметноста, а причината за тоа е многу повеќе од Ајфеловата кула. Одвојте време и...

Advertisement