Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Многумина ја прават истата грешка – Еве кога треба да ја испиете првата чаша вода во текот на денот: Јапонски природен трик за чистење на телото

Хидратацијата на телото е неопходна за да функционира нашето тело, тоа е клучно за здравјето и животот. Водата е суштински елемент за секоја функција во телото, и кога не консумираме доволно течности, функциите во нашето тело можат да бидат побавни и загрозени. Недоволното консумирање на вода често е предизвикувач за болести на бубрезите, мозокот, мускулите, нервниот систем, метаболизмот, регулирање на телесната температура, нормално функционирање на зглобовите и коскениот систем.

Освен што е неопходно за здравјето и дека без него чистењето, односно детоксикацијата на организмот е невозможно, водата има големо влијание врз нашата енергија. Сигурно додека го набљудувате морето, езерото или реката, сте забележале колку е релаксирачки погледот на водата. Исто така, пливањето ја ублажува напнатоста во мускулите, смирува и ја отстранува негативната енергија.

Според јапонската народна и природна медицина, треба да пиете чаша вода веднаш по будењето. Наутро пијте 4 чаши вода, по 150 милилитри секоја, со пауза од 5-7 минути. После тоа, не јадете или пијте ништо 45 минути, а потоа распределете околу 2,5 литри вода во текот на денот. Не пијте многу ладна или многу топла вода – нејзината температура треба да биде слична на температурата на телото.

Можете да истурите малку сок од лимон во утринска чаша вода, доколку немате проблеми со стомакот, бидејќи оваа комбинација се покажа како многу успешна во забрзување на метаболизмот и губење на тежината.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Four Seasons

Означувајќи го деби -одморалиштето на брендот на Карибите, Six Senses La Sagesse, Гренада е сместена на југот на островот, позната по својот зачинет и...

Route 66

Целосно електричниот хиперавтомобил Лотус Евија е признат на престижните Меѓународни награди за дизајн (ИДА), освојувајќи ја категоријата „Дизајн на производ на годината“. Основани во...

Green Tea

Оваа сочна веганска кајгана е направени од брашно од леблебија и лен, а ароматизирана е со куркума и лук. За 5 минути добивате едноставен,...

Cotton Club

Кампањата на Мајкл Корс „the eye has to travel“, есен/зима 2021 година, оди кон Бруклин и Квинс. Моделите Бела Хадид, Синди Бруно и onерон...

Advertisement