Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Мирисен фински glögg: Пијалок што би го загреал и Дедо Мраз на неговото патување околу светот

Скандинавската верзија на варено вино се загрева дури и за најстудените зими, а исто така ќе го загрее Дедо Мраз на неговото специјално патување низ светот. Рецепти за glögg има онолку колку што има земји во околината, а ние ви го пренесуваме финскиот.

Како и во целата скандинавска област, најпопуларниот божиќен пијалок во Финска е glögg, „зајакнато“ варено вино кое се прави два дена и традиционално се пие по божиќната вечера. Всушност, тоа потекнува од Шведска и нивниот стар рецепт за пунч со вино наречено „glogat vin“, што во превод значи „пенливо, одлично вино“. Можеби буквално нема да блеснете, но дефинитивно треба да бидете внимателни со него, па затоа пијалокот glögg за финскиот Божиќ се пие во помали количини како пијалок за добредојде, аперитив или со десерт наместо кафе или чај и се служи во шолји.

Исто како нашето познато варено вино, нивното се прави со зачинување на црвеното вино со разни миризливи зачини и лушпи од цитрус, но во традиционалното правење на glögg постои посебно топење на шеќерот во виното, поради што овој пијалок го добил името што претходно го спомнавме. . Шеќерниот шишар ќе се натопи во коњак, потоа ќе се стави на решетка над садот за вино и ќе се запали. Парче шеќер ќе изгори со синкав пламен и полека ќе се стопи во миризливо вино и ќе го заслади.

РЕЦЕПТ – ФИНСКИ GLÖGG

Состојки:
2/3 чаша вотка
2/3 чаша слатко вино (на пр. порта или просеко)
15 каранфилчиња
3 стапчиња цимет
2 ленти кора од портокал долги 7 см
1 портокал исечкан
1 излупена кора од лимон долга 7 см
1 лимон исечкан
1 парче свеж ѓумбир, со големина од 5 см, излупен и ситно исечен
1 лажичка семки од кардамон
3 чаши суво црвено вино
1 чаша кафеав шеќер

За декорација:
Бланширани бадеми и суво грозје по желба

Подготовка:

1. Со лупалка за зеленчук излупете ги кората од лимон и портокал и исечете ги на кришки. Во поголем сад измешајте ги со вотка, слатко вино, каранфилче, цимет, тенко исечен ѓумбир и семе од кардамон. Оставете го садот покриен во фрижидер преку ноќ.

2. Префрлете сè во големо тенџере и додадете суво црвено вино и кафеав шеќер. Почекајте да зоврие, па намалете ја топлината и оставете да се вари уште 30 минути со повремено мешање за да се ослободат сите зачини и да се раствори целиот шеќер.

3. После тоа, процедете го glögg пијалокот и по желба послужете го во шолја во која сте ставиле неколку бланширани бадеми и суво грозје.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Four Seasons

Денес овој плоштад повторно блесна, а благодарение на граѓаните и властите кои го зачуваа неговиот историски шарм и автентичност, ја носи титулата најголем средновековен...

Green Tea

И покрај тоа што веќе е во шестата деценија, сепак изгледа многу подобро од многу девојки во триесеттите години. Никол Мичел Марфи, поранешна манекенка...

Route 66

Во текот на изминатите три години од своето основање, Little Car Company со седиште во Велика Британија се прослави со создавање прекрасни, рачно изработени...

Fool Moon

Актерката Скарлет Јохансон (37) е на одмор со пријателите и сопругот Колин Џост на јахта во Хемптонс, а во оваа прилика познатата русокоса предизвика...

Advertisement