Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Миризливо есенско тесто: Сладок леб со кремсир и суво грозје

Совршен домашен сладок леб, кој ќе го обожава целото семејство. Лесно се подготвува, а вкусот е незаборавен.

Состојки:

300 гр мало несолено сирење или рикота
250 гр шеќер
3 јајца
250 гр брашно
50 мл. млеко
1 вреќа прашок за пециво (10 g)
два грста суво грозје

Подготовка:

Изматете белки со шеќер. Одделно изматете го сирењето со жолчките со миксер, па измешајте со брашното, млекото и прашокот за пециво, па додадете ги изматените белки. Промешајте суво грозје. За да не паднат на дното, ставете суво грозје во ќеса и истурете малку брашно, а потоа протресете го, извадете го брашното и измешајте го сувото грозје.

Печете на 180 степени 35-45 минути во калап за леб, или сличен калап, но без ребра. Обавезно ставете хартија за печење.

Кога лебот ќе се испече, изладете го и исечете го на парчиња.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Ако бившиот веќе не гледа заедничка иднина со вас, тоа ќе го сфатите кога ќе се сретнете, а тој едвај ќе ве погледне, кога...

Route 66

Jeep Wrangler со текот на времето „прерасна“ во софистицирана машина и би било интересно ако Американците воведат помала теренска верзија, како што е визијата...

Fool Moon

На десетгодишнината од веридбата на Кејт Мидлтон (38) и принцот Вилијам (38), британските медиуми објавија помалку познати детали од времето кога војводата и војвотката...

Green Tea

Ако сакате вкусна супа богата со хранливи состојки и лесна за подготовка, ова е вистинскиот рецепт за вас. Сè што ќе ви треба се...

Advertisement