Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Минералите и нашето тело

Сите сме слушнале дека е неопходно да му обезбедиме на нашето тело доволно количество витамини и минерали, но многу малку од нас го разбираат тоа на вистински начин. Витамините и минералите се многу различни, но телото мора да има и витамини и минерали во доволни количини. Една очигледна разлика е дека витамините, бидејќи содржат јаглерод, се органски супстанции. Минералите не содржат јаглерод и затоа се неоргански супстанции.

Во телото, витамини и минерали играат многу важни функции. Но, дури и ако телото може да продолжи да функционира без да прима доволно витамини, недостатокот на минерали може да доведе до смрт. Денес, многумина не се свесни колку минералите се важни за телото.

Некои од улогите на минералите

За да може хемоглобинот да се најде во црвените крвни зрнца, на телото му треба железо. Со цел да се изградат цврсти заби и коски, на телото му треба калциум. Исто така, калциумот игра многу важна улога во правилното функционирање на бубрезите, мускулите и нервите. Без соодветна количина јод, тироидната жлезда не може да ја изврши својата најважна задача, а тоа е производство на енергија. Манган, селен и цинк се антиоксиданси и некои од нивните функции се да помогнат во заздравувањето на раните, правилен развој на скелетниот систем и заштита на клеточната мембрана. Хромот помага да се одржат чисти артериите.

Минералите што му се потребни на телото може да се поделат во две категории. Овие две категории се: макроелементи и микроелементи. Разликата помеѓу овие две категории е колку му е потребно на телото. На телото му требаат најмалку 100 милиграми дневно макронутриенти за да функционира нормално. Што се однесува до микроелементите, на телото му требаат помалку од 100 милиграми дневно за нормално функционирање.

Макронутриенти вклучуваат: калциум, фосфор, магнезиум, натриум, калиум, сулфур и хлор.
Микроелементите вклучуваат: хром, бакар, флуор, јод, железо, молибден, селен, цинк.

Минерални извори

Минералите доаѓаат од земјата што ја покрива површината на планетата. Не јадеме нечистотија и камења, туку ги внесуваме потребните минерали преку храната што ја јадеме. Како е можно? Минералите главно доаѓаат во нашето тело преку храната што ја консумираме. Овошје, зеленчук, живина, млечни производи, житарици, мешунки – овие и друга храна се примарен извор на минерали кои се неопходни за нормално функционирање на телото.

Луѓето кои јадат претежно преработена храна и имаат нутритивно неурамнотежена исхрана, најчесто страдаат од болести што може да се припишат на недостаток на витамини и минерали.

Има многу дебати за земање минерални додатоци во исхраната. Идеално, луѓето треба да внесуваат доволна количина минерали преку храната што ја јадат, како и кај некои витамини, внесувањето прекумерна количина минерали, исто така, може да има штетни ефекти.

Исто така, минералите се користат за производство на автомобили, згради, шерпи и многу други производи со долготрајна употреба. Но, најважните за луѓето се минералите кои се неопходни за изградба и одржување на силно тело способно да функционира како што е дизајнирано.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Кампањата на Мајкл Корс „the eye has to travel“, есен/зима 2021 година, оди кон Бруклин и Квинс. Моделите Бела Хадид, Синди Бруно и onерон...

Wall Street

Според новиот извештај објавен од Brand Finance, 50 светски луксузни и премиум брендови загубија колективна вредност од 7,6 милијарди долари минатата година и економскиот...

Four Seasons

Поради недостаток на патишта во Гимелвалд, жичарата Шилторн застанува, а има и екстремна пешачка патека опремена со челични скалила… Доколку сакате да уживате во...

Fine Living

Откако ги освои медиумските платформи, Елиса Капито работи во областа на архитектурата во последните неколку години, стекнувајќи го потребното знаење за внатрешен дизајн. Активна...

Advertisement