Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Мај: сезонско овошје што мора да го имаме во фрижидер

Ние го сакаме овошјето затоа што е вкусно, здраво и богато со антиоксиданси!

Антиоксидансите се исклучително важни за нашето тело – правилното внесување на ден помага во спречување на уништување на клетките и појава на кардиоваскуларни заболувања, истовремено намалувајќи го ризикот од згрутчување на крвта и ја намалува агрегацијата на тромбоцитите.

Се разбира, секоја сезона има свои плодови. Според експертите, овошјето ни носи најмногу придобивки кога го консумираме во текот на неговата сезона, бидејќи во спротивно, може да дојде кај нас со намалена содржина на витамини, минерали и сè што е добро. Овој пат, откривме кои плодови треба да бидат вклучени во исхраната во овој период, со цел да го зајакнете вашиот имунолошки систем.

Јагоди
Богати се со витамини Ц и А, калциум, калиум, железо и многу други хранливи материи.

Малини
Апсолутниот пролетен тренд отсекогаш бил во семејството на овошните бобинки, поради што малините се препорачуваат за честа потрошувачка. Тие се полни со хранливи материи, кои максимално го искористуваат телото, бидејќи го зајакнуваат имунитетот, штитат од одредени болести и помагаат при слабеење.

Цреши
Црешите се природно полни со антиоксиданси и се апсолутно хранливи, содржат витамин А, витамин Ц и витамини од групата Б, магнезиум, железо и калиум. Тие помагаат при варење, а со мелатонинот што го содржат го забавуваат стареењето на клетките и имаат антиканцерогени и антиинфламаторни својства.

Кајсија
Кајсиите се богати со витамини А, Б3, Ц, тие се силни антиоксиданти, со низок број на калории. Нивните својства се особено корисни за здравјето на очите поради витамин А, имаат антиканцерогена активност – го штитат организмот од рак на простата – и му помагаат на дигестивниот систем и се борат против запек.

Праски
Праските се богати со витамини А, Б и Е. Нивните позитивни својства се важни за здравјето, а некои од нив се фокусираат на добро здравје на желудникот и се корисни за неговата функција. Богати со растителни влакна, тие помагаат при исхраната и се борат против проблемот со запек, а истовремено помагаат и во зајакнување на имунитетот. Секако, праската има и корисни својства кои придонесуваат за здравјето на кожата и ја одржуваат вашата кожа свежа, хидрирана и здрава.

Манго
Тропско овошје како манго е исклучително освежувачко и содржи хранливи материи како витамин Ц, витамин А, витамин Б, калциум и магнезиум. Се смета за еден од најдобрите антиоксиданти на пазарот, бидејќи се состои од бета каротен и ликопен, моќни антиоксиданти кои спречуваат и штитат од разни форми на рак, а истовремено помагаат и во заштитата на клетките од оксидација.

Започнете ја вашата „рутина со овошје“!

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Нијанси инспирирани од птици. Dior Makeup се подготвува за претстојната есенска сезона со колекција наречена „Birds of a Feather“, која се состои од палети...

Wall Street

Многу Олимпијци, освојувачи на златни, сребрени или бронзени медали, претставуваат луѓе богати по дух, но и по пари … Како што знаете многу добро,...

Green Tea

Овесната каша е богата со диетални влакна кои го стимулираат варењето, го балансираат шеќерот во крвта и го зајакнуваат имунитетот, и се наметнува како...

Fool Moon

Стресот е толку сеприсутен во нашите животи што сме скоро навикнати на него – би било чудо ако не се нервираме кога ќе се...

Advertisement