Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Машки ПМС постои – и токму поради тоа, Тие обожуваат утрински секс

Жените честопати се обвинуваат дека се робови на менструалниот циклус што им го диктира расположението, а тоа најчесто го зборуваат мажите. Но, се чини дека тоа е целосно неосновано, тврдат научниците.

Имено, тие откриле дека припадниците на посилниот пол исто така се под силно влијание на хормоните. Само, за разлика од жените, тие минуваат низ целиот циклус за само еден ден, секој ден од својот живот.

Еве како изгледа:

Утрински дел од циклусот – појава на тестостерон
Кога мажот се буди наутро, неговиот тестостерон е на врвот, што го прави полн со енергија, фокусиран, друштвен, конкурентен и подготвен да реагира брзо.

Тестостеронот исто така го прави склон на гнев, што значи дека сè што нормално ги мачи наутро е најголемата можна провокација.

Покрај тоа, целиот тој тестостерон што го надвладува неговото тело, исто така, предизвикува либидо, што објаснува зошто мажите мислат дека сексот наутро е одлична идеја, без оглед на утринскиот здив или фактот дека партнерот не гледа, слуша или зборува нешто додека не пие кафе. Сексот е единствената таква „тимска активност“ за која е расположен, токму поради високиот хормон што го тера кон индивидуални активности.

Попладневниот дел од циклусот – просечното ниво на хормони
Иако сè уште не е на своето дно, во средината на денот тестостеронот е во надолна траекторија и се наоѓа во некаква средина.

Поради ова, човекот е многу подготвен да соработува со другите и да склучи договор. Иако сè уште го држи енергијата на утрото, тешко дека ќе има толку голем ентузијазам. Интересно, ова е исто така најдобро време за маж да оди на состанок затоа што неговите хормони се во рамнотежа и ќе се покаже дека не е ниту премногу доминантен ниту премногу покорен.

Вечерни нивоа на тестостерон – мажот е перфектна жена
Ова е време од денот кога нивото на тестостерон е далеку најниско, а мажот во таква состојба е поемотивен, ранлив и „помазен“. Шансите се дека тој ќе се согласи да направи нешто што не би го сторил нормално, тој не се вознемирува толку многу и чувствува потреба за блискост,
За сите оние кои се склони на манипулација, ова е дефинитивно најдобро време да побарате партнер за услуга или само да се согласите со нив за нешто.

Природни бустери на тестостерон
Постојат голем број активности во текот на денот што можат да дејствуваат на привремено покачување на тестостеронот, од гледање филмови, спорт или играње игри … Но, технички, трите фази се главната шема на машкиот хормонален циклус што помага во полесно разбирање на мажите.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Овие безвременски модели ќе ги ублажат сите ваши модни дилеми во секоја ситуација и ќе се погрижат секогаш да изгледате младешки, елегантно и шик...

Green Tea

Црвеното вино содржи многу антиоксиданти, компоненти кои го штитат срцето, нервниот систем и го штитат целото тело од оксидативен стрес. Доколку немате навика да...

Fine Living

Италијанскиот дизајнер, Бруно Рајналди, остави свој белег во индустријата за внатрешно уредување… Тој дизајнираше голем број интензивни и иконски парчиња за време на неговиот...

Four Seasons

Благодарение на вирусот корона, нашите летни одмори секако не беа совршени како што ги замислувавме… Можеби затоа зимата ќе биде подобро време за едно...