Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Масти што согоруваат маснотии: што е маслото од МЦТ

Маслото од МЦТ ја доби својата популарност релативно неодамна, но веќе успеа да стане омилен кај љубителите на здравиот начин на живот.

Маслото од МЦТ е богат извор на здрави масти – триглицериди со среден ланец (МЦТ). МЦТ лесно се апсорбира од телото, обезбедува енергија и практично не се чува во резервите на маснотии. Маслото од МЦТ се прави од кокосово масло, може да се зема во форма на додатоци на храна или да се додава во преливи за салата.

Маслото од МЦТ најчесто се користи како средство за согорување на маснотии, бидејќи истовремено влијае на неколку механизми за слабеење. Според истражувањето, МЦТ промовира ослободување на два „ситост“ хормони одеднаш – II пептид и лептин. Колку е поголема концентрацијата на овие хормони во крвта, толку помалку ќе се чувствувате гладни. Затоа, МЦТ се препорачува наутро со цел да се намали ризикот од прејадување во следните оброци.

Покрај тоа, маслото од МЦТ помага во контролирање на нивото на шеќер во крвта, што исто така го намалува ризикот од прејадување. Острите промени во гликозата во крвта создаваат стрес за организмот и го стимулираат производството на хормонот „глад“ – грелин, како резултат на што чувството на глад практично не исчезнува. Активните супстанции во МЦТ ја држат гликозата под контрола, спречувајќи нивото да се зголеми или нагло да падне.

Звучи парадоксно, но мастите во маслото од МЦТ придонесуваат за согорување на маснотиите. Молекулите на МЦТ се многу помали од молекулите на другите масла (маслиново или сончогледово), поради што телото ги обработува на малку поинаков начин. МЦТ може да се користи како непосреден извор на енергија без да се чува во продавниците со маснотии. Маслото од МЦТ помага и во согорувањето на висцералните маснотии – се наоѓа длабоко под мускулите на абдоминалната празнина и ги опкружува внатрешните органи. Ни треба мал процент на такво масно ткиво за нормално функционирање на телото, но неговиот вишок може да предизвика воспалителни процеси, па дури и развој на разни хронични заболувања.

Редовното внесување на масло од МЦТ помага во зголемување на мозочната активност, бидејќи е идеално гориво за мозокот. Во голема мера ја подобрува концентрацијата и перформансите и ја подобрува меморијата.

Масните киселини кои ја формираат основата на МЦТ имаат моќни антибактериски и антифунгални својства. Истражувањата покажаа дека редовно земање МЦТ може да ја намали веројатноста за развој на болести поврзани со бактерии за 80%.

Покрај тоа, МЦТ значително го намалуваат производството на „лош“ холестерол, кој обезбедува ефикасна превенција од кардиоваскуларни болести, кои се водечка причина за смртност во светот за многу години. Молекулите на МЦТ исто така го зголемуваат нивото на „добар“ холестерол – тие се особено ефикасни во комбинација со ленено масло.

Поради својата способност да го контролира нивото на шеќер во крвта, маслото од МЦТ е одличен третман за дијабетес тип 2 и многу други хормонални заболувања.

И покрај сите корисни својства, маслото од МЦТ, во големи количини, може да биде штетно за организмот. Вишокот на МЦТ ја стимулира акумулацијата на маснотии во црниот дроб, што може да доведе до други хронични болести на долг рок.

Препорачаната доза на масло од МЦТ е 2 лажици на ден. Доколку не се надмине, маслото ќе донесе исклучителни придобивки за организмот.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

За почеток да се запознаеме со терминот „француски шишки“, дали воопшто знаете за каков вид на стилизирана коса се однесува? Сите што мислите дека...

Fool Moon

Што прво забележавте на сликата – пеперутка или заљубен пар? Овој тест на личноста открива што се крие во вашата душа и каква судбина...

Green Tea

Ако сакате да го подготвите ова јадење во една тава, треба да користите модел што можете да го користите на шпорет или во рерна,...

Route 66

Доколку имате впечаток дека вашите модерни луксузни автомобили се безбедни од кражба благодарение на нивните софистицирани системи за безбедност, навистина сте се излажале… Деновите...

Advertisement