Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Маргарита со малини: рецепт за освежителен пијалок идеален за летни журки…

Една од првите асоцијации со летото е сцената каде што лежиме на плажа, ги впиваме сончевите зраци, звукот на брановите ја создава најубавата летна мелодија, а во рацете држиме освежителен пијалок кој истовремено е вкусен и фотогеничен.

Еден од омилените летни пијалоци секако е популарниот коктел Маргарита, кој комбинира слатки, солени и горчливи вкусови и на многумина им е омилен коктел за летно освежување.

Легендата вели дека Маргарита е создадена во Мексико, во далечната 1938 година. Имено, ресторанот Карлос Херера во својот ресторан ја послужил популарната актерка Марџори Кинг. Беше многу пребирлива, а во исто време алергична на сите алкохолни пијалоци – освен текилата. Херера потоа ги комбинираше традиционалните состојки кои влегуваат во текилата – сол и лимета – и ги претвори во нов пијалок.

Во оригиналната Маргарита, текилата, сок од лимета и Triple Sec се сервираат во чаша со солена раб, а во омилениот пијалок за декорација се додава парче лимета.

Во продолжение прочитајте едноставен рецепт за Маргарита со малини. Ќе ви требаат само неколку минути и неколку лесно достапни состојки за да направите летен пијалок кој ќе ги воодушеви вашите пријатели на вечерните собири.

Состојки за Маргарита со малини:
60 мл текила
20 ml ликер Triple Sec
20 ml сок од лимета
Неколку коцки мраз
200 гр свежи малини
Малку шеќер
Подготовка на Маргарита со малини:
Ставете ја чашата во замрзнувач додека ја подготвувате Маргаритата.
Одделете неколку свежи малини за декорација, а сите останати состојки ставете ги во блендер.
Блендирајте додека не добиете компактна смеса.
Потопете го работ на чашата во шеќер и истурете ја Маргарита.
Украсете со лист нане и свежи малини.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Route 66

Во текот на изминатите три години од своето основање, Little Car Company со седиште во Велика Британија се прослави со создавање прекрасни, рачно изработени...

Fool Moon

Актерката Скарлет Јохансон (37) е на одмор со пријателите и сопругот Колин Џост на јахта во Хемптонс, а во оваа прилика познатата русокоса предизвика...

Green Tea

Многу жени фантазираат за телото на познатата руска манекенка и актерка, а сега дознаваме што прави таа за секогаш да биде во топ форма....

Fool Moon

Серена Вилијамс отворено проговори за својата одлука да се повлече од светот на тенисот, но и за постпородилната депресија и тешките одлуки со кои...

Advertisement