Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Личниот тренер на принцезата Дијана ја открива фитнес рутината која ја одржуваше во форма: Заради ова таа беше фит!

Џени Ривет, личен тренер на принцезата Дајана, откри која рутина за фитнес е одговорна за формата на Лејди Ди и самодовербата што ја имаше пред јавноста.

„Во тоа време, 30-годишната Дијана сакаше да го обликува своето тело по две раѓања, а некој ме препорача мене. Развивме многу добар однос, иако на почетокот не знаев дека има правила на однесување спрема членовите на кралската фамилија. Неа ѝ беше многу интересно тоа што не знаев дека треба, на пример, да се поклонувам кога ќе влезам во нејзината соба “, фитнес тренерот раскажува за Нова идеја.

„Ми се допаѓа тоа кај тебе, Џени. „Никогаш не ми се поклонувај“, се присетува таа на зборовите на Дијана.

“Обожаваше да се занимава со аеробик, што беше многу популарно во 90-тите.” Обожаваше и кардио вежби, но и моќна брза прошетка околу градината на палатата Кесингтон. Ја научив да вози ролерки, а таа го сакаше тоа! Сите работи разгледани, таа ги сакаше повеќето вежби што ги правев со неа “, вели Џени, која работеше со принцезата до нејзината трагична смрт во 1997 година.

Како што вели, фитнес-рутината на Дијана претежно се состоеше од „функционален тренинг со средно тешки тегови и траки за отпор“.

Открила дека правела одлични вежби со сквотови и за мускули на нозете, но имала лоша навика – свиткано држење на телото. Поради тоа, таа мораше многу да работи со неа на вежби за ‘рбет и правилно држење на телото.

Princeza Dajana

Генерално, на Дијана не и требало долго за да го трансформира своето тело и била многу среќна кога почнала да гледа резултати. Ова и дало дополнителна мотивација да вежба со Џени, дури и по разводот со Чарлс. Џени се сеќава колку тоа емотивно влијаело на Дијана и колку често ѝ велела: „Не го барав ова“.

„Искрено верувам дека нејзината рутина за фитнес помогна да се одржи булимијата под контрола. Вежбањето е неверојатен начин да се ослободите од стресот и другите лоши емоции. Како што се чувствуваше подобро во своето тело, така се чувствуваше и поподготвено да се справи со животните проблеми“, заклучи тренерот.

Вежбајте како Лејди Ди

  • Сквотови

Застанете со нозете малку пошироки од ширината на рамената.
Држејќи ја тежината во вашите потпетици, спуштете го и подигнете го телото на колена.
Направете две повторувања од 15 сквотови.

  • Вежба за трицепс надлактиците

Седнете на краевите на када или стол.
Потпрете се на рацете и подигнете го телото така што рацете ќе бидат исправени.
Свиткајте ги рацете на лактите, држејќи ја тежината на телото и повторно исправете ги рацете.
Направете го тоа десет пати, одморете се половина минута, а потоа повторете ја серијата уште еднаш.

  • Вежби за држење на телото

Додека стоите, повлечете ги рацете назад и обидете се да ги стиснете рамениците што е можно поцврсто и што поблиску еден до друг. Замислете како да држите камен помеѓу лопатките на рамото.
Повторете ја вежбата неколку пати во текот на денот.

  • Наизменични вежби за рамената и нозете

Легнете на подот, ставете ги рацете зад главата.
Држете ја левата нога малку свиткана, подигнете ја 10 сантиметри од подот.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Green Tea

Различни производи се користат за убавина и нега на кожата, а она што е познато уште од античко време е улогата на медот за...

Fool Moon

Со доаѓањето на пролетта, многумина традиционално чекаат на чудо и се надеваат дека ќе се заљубат. Откриваме кои три хороскопски знаци имаат голема шанса...

Cotton Club

Иако маслинестата е поврзана со есенската сезона, оваа пролет се најде на списокот на најмодерни нијанси – заедно со розовата и жолтата. Својата популарност...

Fine Living

Историската куќа во Холивуд Хилс, во која е направена познатата фотографија на Марлон Бренд со првиот Оскар во 1955 година, се продава за скоро...

Advertisement