Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Лесно задоволство: 4 вкусни вечерни оброци со помалку од 250 калории

Без оглед на тоа дали сме на строга диета или не, во повеќето случаи, кога ќе падне ноќта, ние сме гладни и се грижиме што можеме да јадеме.

Но, за да не бидеме повторно во ова тешко искушение, подготвивме список со 5 вкусни и многу лесни оброци што можеме да ги консумираме навечер, без никаква грижа на совест.

Light Burger Night

Потребно ви е:

450 гр. мелено мисиркино месо
Малку спанаќ
белка од јајце
магдонос
2 чешниња лук
Сол
Бибер
Марула
Пченично лебче

Подготовка:

Загрејте ја рерната на 180 степени. Во сад го мешате мелено месо заедно со спанаќот, лукот, магдоносот, белката од јајце, солта и биберот. Обликувајте плескавици и печете ги. Во пченичното лебче додадете ја плескавица и свежа салата.

Калории: 240

Зошто да го изберете овој оброк?

Тоа е лесен, хранлив оброк, кој вреди да се испроба и да се вклучи во вашата исхрана. Консумирајте го без вина и земете ги сите придобивки од хранливите материи што сте ги користеле.

Компири полнети со печурки и крем сирење

Потребно ви е:

Неколку компири
Крем сирење
копар
Печурки
(Дозите на состојките зависат од големината на компирот)

Подготовка:

Загрејте ја рерната на 180 степени. Излупениот компир се готви 10 минути. Отворете го на средина и наполнете го со вашите состојки. Завиткајте во фолија и печете 10 минути на 180 степени.

Калории: 245

Зошто да го избереме ова јадење?

Овој оброк, покрај неговиот уникатен вкус, се смета за комплетен и доста избалансиран, додека е и идеален избор после тренинг, бидејќи е полн со протеини.                                                                                                    

„Експлозивна“ салата со цитрус и ракчиња

Потребно ви е:

1 грејпфрут, 1 лимон, 1 портокал и 1 лимета
Сок од 1 портокал
Маслиново масло
Сол
Пипер
30ml балсамик
100гр спанаќ
½ рендан грејпфрут
250гр. ракчиња
30ml маслиново масло
1 чешне лук

Подготовка:

Во сад ставете рендан цитрус, масло, сол, бибер и балсамик. Додадете го исецканиот спанаќ и грејпфрут. Ставете лук и маслиновото масло во блендер и добро промешајте ја смесата. Исецкајте ги ракчињата, а потоа ставете ги во тава со масло, зачинете со сол и бибер и гответе ги 2 минути. Додадете масло и узо. Салатата е подготвена.

Калории: 163

Зошто да се избере оваа салата?

Ракчињата, кои се главната состојка на нашата салата, имаат повеќе придобивки. Поточно, тие го намалуваат воспалението, содржат малку калории, го зајакнуваат имунитетот и го промовираат здравјето на тироидната жлезда.

Лесна пита со спанаќ

Потребно ви е:

1 чаша овесна каша
2 јајца
Крем сирење
Варен спанаќ
чаша млеко
Маслиново масло
Сол
Пипер
Нане

Подготовка:

Загрејте ја рерната на 180 степени. Измешајте ги сите состојки заедно и смесата ставете ја во плех за печење, на кој претходно сте ставиле хартија за печење. Печете на 180 степени 30-40 минути.

Калории: 155

Зошто да го изберете овој оброк?

Спанаќот е исклучително корисен и придонесува за правилно функционирање на организмот. Покрај тоа, овој оброк е многу лесен за подготовка и резултатот ќе ве воодушеви бидејќи ќе уживате во вкусна и многу здрава вечера.

Урамнотежената исхрана може да содржи многу различни вкусови. Не мора да исклучувате ниту една група храна од вашата исхрана, бидејќи сите тие мора да ги обезбедат вашето тело со потребните хранливи материи, витамини, минерали, елементи во трагови и антиоксиданти.

Пробајте ги наведените рецепти и уживајте во летните ноќи.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Хотелот Вила Хонег е единствен бутик хотел со 5 sвездички, сместен на планините во Бергенсток кај Луцерн, Швајцарија. Овој хотел датира од 1905 година...

Route 66

Порше ја проширува листата на премиум локации за патување на кои има американски полначи за Порше Тајкан. Историскиот хотел Марк Хопкинс Интерконтинентал Сан Франциско...

Fool Moon

Ѕвездите од серијата „Чарлиевите ангели“, четириесет и шестгодишната Дру и четириесет и деветгодишната Камерон, добија огромна поддршка и виртуелен аплауз од многу жени, вклучувајќи...

Cotton Club

Модната недела во Њујорк заврши со модна ревија на Том Форд, чија колекција го одразува жешкото исчекување на ноќните излегувања. Многумина од нас сѐ...

Advertisement