Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Лековита мешавина за посилен имунитет: Чајот од оваа билка прави чуда, а доволно е само половина чаша на ден!

Лисјата од рузмарин содржат вистински медицински витамински коктел, бидејќи ова зимзелено растение е богато со витамини А, Б1, Б2, Б3, Б6 и Б12, а во него ќе најдете и витамини Ц, Д, Е и К. Затоа е еден од најсилните антиоксиданси во природата, и многумина советуваат да се зема со куркума.

Чајот од рузмарин може да помогне при варење, но болни менструални циклуси, а на врвот на ножот додадете малку куркума во прав. Моќните состојки прават да дури и само вдишувањето на есенцијално масло од рузмарин може да ги ублажи главоболките и да ја зголеми концентрацијата.

Доколку сакате да ги зачувате најсилните состојки на рузмаринот, можете да направите пијалок кој го освежува и зајакнува организмот. Потребни ви се 2 гранчиња рузмарин, 3 лимони и 8 лажици кафеав шеќер. Варете ја оваа мешавина во 1 литар вода на тивок оган додека не зоврие на половина. За зајакнување на телото, се препорачува да се пие во круг од осум дена, половина чаша на ден.

Инаку, чајот и маслото од рузмарин може да се користат и за нега на коса и скалп, особено ако забележите дека косата повеќе ви паѓа.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Астролозите направија интересни откритија и успеаја да ги идентификуваат четирите хороскопски знаци под кои се раѓаат најбогатите луѓе. Ако тие самите не се богати,...

Fool Moon

Или барем, не повторно. Мажите се во навистина тешка позиција, ако мислите малку подобро: општеството им наметна норми на кои тие строго мора да...

Fool Moon

Познатата сликарка Фрида Кало исто така напиша и стихови што ја допираат душата. Оваа песна најверојатно му ја напишала на својот сопруг Диего, а...

Fool Moon

Освен кога поинаку го бара некоја улога, Џорџ Клуни е познат по својата едноставна, кратка фризура и уредна брада. Во интервју за неделната утринска...

Advertisement