Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Купивте голема лубеница, сега што? 7 идеи за искористување на летното овошје пред да се расипе

Ретко кој може да одолее на парче добро разладена лубеница на жешкиот летен ден. Иако е многу сочно и освежувачко, ова овошје брзо се расипува и треба да се консумира што е можно побрзо…

Не фрлајте храна. Користете го секое сочно парче. Еве што предлагаме …

Шербет од лубеница

Дали ви остана лубеница што не можете да јадете пред да почне да се расипува? Направете освежителен шербет од остатоците. Само помешајте го слаткото црвено овошје со малку сок од лимон и ставете го во замрзнувач неколку часа да се замрзне.

Коцки мраз од лубеница

Бидејќи лубеницата има висок процент на вода, таа е идеална и за подготовка на парчиња мраз со вкус. Ставете ја изблендираната лубеница во голем сад со мраз и користете ја за да послужите коктели по замрзнување. Коцките мраз од лубеница особено добро ќе одат со сангрија.

Смути

Какво смути би било без сочно замрзнато овошје? Исечете ја остатокот од лубеницата на помали парчиња, чувајте ја во замрзнувач, а потоа користете го следниот пат кога ќе подготвите вкусно смути.

Салата од лубеница

Можете да користите лубеница за да подготвите солени салати. Да, добро прочитавте. Ова летно овошје оди добро со фета сирење, рукола и нане.

Лубеница на скара

Дали сакате да уживате во лубеницата на нов начин? Исечете го на парчиња, лесно посолете и ставете го на скара. Верувале или не, овој трик дополнително ќе ја потенцира нејзината сладост.

Лубеница во супа

Дали сте чуле за гаспачо? Оваа шпанска супа обично се подготвува од мешани свежи домати, краставици и друг зеленчук и се служи ладно. Наместо свежи краставици во супата, ставете го зелениот дел од лубеницата што повеќето луѓе го фрлаат во ѓубре, и играјте со остатокот од вкусот.

Лубеница во суши

Можете исто така да користите лубеница за да подготвите вегетаријански суши. Исечете го црвеното овошје на мали парчиња и измешајте ги со свежи краставици и авокадо и превртете ги со ориз и нори. Со среќа!

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Хотелот Вила Хонег е единствен бутик хотел со 5 sвездички, сместен на планините во Бергенсток кај Луцерн, Швајцарија. Овој хотел датира од 1905 година...

Route 66

Порше ја проширува листата на премиум локации за патување на кои има американски полначи за Порше Тајкан. Историскиот хотел Марк Хопкинс Интерконтинентал Сан Франциско...

Fool Moon

Ѕвездите од серијата „Чарлиевите ангели“, четириесет и шестгодишната Дру и четириесет и деветгодишната Камерон, добија огромна поддршка и виртуелен аплауз од многу жени, вклучувајќи...

Cotton Club

Модната недела во Њујорк заврши со модна ревија на Том Форд, чија колекција го одразува жешкото исчекување на ноќните излегувања. Многумина од нас сѐ...

Advertisement