Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Кремаста фантазија од костени: Рецепт за торта што воодушевува на прв залак!

Едвај чекавме да дојде сезоната на костените за да можеме да уживаме во разните десерти што можат да се направат со помош на оваа омилена есенска храна. Денес ви споделуваме еден рецепт за вкусна и кремаста торта!

Потребни состојки:

За бисквитот:

 • 4 јајца
 • 100 г путер
 • 200 г брашно
 • 100 г шеќер
 • 2 лажици како
 • 2 лажички прашок за пециво

За кремот:

 • 300 г пире од костени
 • 4 лажици рум
 • 350 милилитри слатка павлака
 • 6 пакетчиња желатин

Начин на подготовка:

 1. Подгответе тава за торта, ставете малку путер и брашно.
 2. Одделете ги жолчките од белките. Белките разбијте ги за да добиете шлаг, а потоа матете ги жолчките со шеќерот додека не добиете светла смеса. Потоа додајте го растопениот путер и матете. Во брашното ставете го какаото и прашокот за пециво и мешајте.
 3. Потоа додајте ја смесата од жолчки и шлагот од белките во брашното. Промешајте за да се соединат, а потоа печете ја смесата на 180 целзиусови степени.
 4. Бисквитот е подготвен за кремот кога долната страна на калапот е ладна на допир. Потоа започнете со подготовка на кремот. Потопете го желатинот во ладна вода во согласност со упатствата на пакувањето. Измешајте го пирето од костени и румот со миксер додека не добиете мазна смеса. Потоа разбијте ја слатката павлака во цврст шлаг.
 5. Полека растопете го желатинот на многу тивок оган. Кога стопениот желатин се олади, додадете неколку лажици шлаг, комбинирајте ги и додајте ги костените. На крај, промешајте го остатокот од шлаг во костените. Истурете го кремот од костени над бисквитот во калапот/тавата и ставете го колачот во фрижидер преку ноќ за да дозволите кремот добро да се зацврсти.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Неколку едноставни подобрувања во вашата гардероба ќе ве осигурат дека имате совршено стилизирана година… Годината зад нас беше навистина тешка. За време на тоа,...

Fool Moon

Ф ановите со нетрпение го очекуваат продолжението на култната серија на ХБО Макс „Сексот и градот“. Така, според „Дејли мејл“, наместо Саманта (Ким Катрал...

Fool Moon

Лејди Гага е една од оние музичари од светската музичка сцена која нема што не направила – плејада хитови, го освои Златниот глобус, неколку...

Green Tea

Во потрага по идеално тело, ние честопати се лишуваме од својата омилена храна, плашејќи се дека поради тоа ќе се здебелиме. Ова првенствено ги...

Advertisement