Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Кој зеленчук спречува губење на тежината

Несомнено е дека зеленчукот е основа на здравата исхрана, му обезбедува на организмот потребните витамини и минерали, помага во нормализирање на функционирањето на сите телесни системи: од нервниот и кардиоваскуларниот до дигестивниот и мускуло-скелетниот систем. Сепак, некои видови зеленчук треба да се јадат со претпазливост. Зборуваме за зеленчук што може да спречи губење на тежината.

Компир
Компирот е одличен извор на витамини. Богато е со витамини Б2, Б3, Б6, Б9 и Ц и калиум, калциум, магнезиум и манган и е во состојба позитивно да влијае на функционирањето на сите телесни системи. Сепак, компирот го држи рекордот по содржина на скроб. Во процесот на варење, скробот се претвора во гликоза и може да предизвика ненадеен скок на шеќерот во крвта, зголемен апетит и, како резултат, прејадување и зголемување на телесната тежина. За да не се случи тоа, јадете компири во ограничени количини и по можност ладни.

Пченка
Пченката е исто така многу здрав зеленчук, кој содржи многу корисни елементи, како што се фосфор, калциум, калиум, магнезиум, железо и витамини А, Б и Е. Но, покрај нив, пченката е многу скробен и сладок зеленчук, содржи скоро 100 kcal и 7 g шеќер на 100 g. Воопшто не е потребно да се откажувате од вашите омилени летни задоволства, но имајте на ум дека честата потрошувачка на пченка нема да ви помогне да изгубите тежина.

Грашок
Грашокот, како и повеќето други мешунки, се калорични. Покрај витамини, минерали и вредни растителни протеини, содржи и брзи јаглехидрати, што може да доведе до прејадување. Покрај тоа, кога грашокот влегува во стомакот, тие предизвикуваат гасови, надуеност и непријатност во цревата.

Кромид
Неочекувано, но вистинито. И покрај тоа што сме навикнати да мислиме дека единствениот недостаток на кромидот е нивниот специфичен мирис и вкус, тоа не е сосема точно. Овој зеленчук е меѓу рекордерите по содржина на шеќер (скоро 6 g на 100 g), иако има и низа корисни својства. Значи, ако не сакате кромид, можете безбедно да го одбиете, шеќерот во крвта ќе ви каже само благодарам.

Репка
Друг невообичаено здрав зеленчук. Складиштето на витамини и минерали, меѓу другото, содржи околу 9 g шеќер на 100 g производ. Повторно, никој не ве прашува да се откажете од цвекло, бидејќи тоа носи многу придобивки, само внимавајте на количината.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Нијанси инспирирани од птици. Dior Makeup се подготвува за претстојната есенска сезона со колекција наречена „Birds of a Feather“, која се состои од палети...

Wall Street

Многу Олимпијци, освојувачи на златни, сребрени или бронзени медали, претставуваат луѓе богати по дух, но и по пари … Како што знаете многу добро,...

Green Tea

Овесната каша е богата со диетални влакна кои го стимулираат варењето, го балансираат шеќерот во крвта и го зајакнуваат имунитетот, и се наметнува како...

Fool Moon

Стресот е толку сеприсутен во нашите животи што сме скоро навикнати на него – би било чудо ако не се нервираме кога ќе се...

Advertisement