Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Која храна треба да ја консумирате ако имате недостаток на витамин Д

Недостаток на сончева светлина поради пократкиот ден и облачното време директно доведува до недостаток на витамин Д во организмот. Неговиот недостаток го зголемува ризикот од разни инфекции и воспаленија, станува причина за ослабен имунитет, недостаток на енергија и мотивација, депресија, што од многу причини започнува во есен и зима.

Покрај тоа, витаминот Д е неопходен за апсорпција на калциум во организмот, кој е одговорен за растот и зајакнувањето на коските и забите. За време на зимската сезона, вреди да додадете храна богата со витамин Д во вашата дневна исхрана, што ќе ви помогне да го надоместите недостатокот на сонце. Откриваме која е оваа храна:

Црвен кавијар

Одлична можност да добиете витамин Д во текот на зимата. Квалитетниот црвен кавијар содржи омега-3, кој помага во борбата против депресијата и заморот и спречува болести.

Лосос

Лососот е неопходен во облачни сезони – една порција (околу 100 гр.) Содржи скоро дневна потреба од витамин Д. Покрај тоа, оваа црвена риба ја подобрува мозочната активност и го намалува ризикот од заболување на мозокот. Изберете друга опција помеѓу замрзнат и свеж лосос – свежо уловената риба има многу поголема содржина на витамин.

Јајца

Прифатлив и лесен начин да го надополните снабдувањето со соларни витамини од вашето тело. Јајцата се многу хранливи, а нивните жолчки содржат висока концентрација на витамин Д. Може да се користат во каква било форма: со тост за појадок, во салати или пржени јајца.

Сардини

Овој вид риба содржи малку помалку витамин Д од лососот. Сепак, сардините се богати со железо, калциум и омега-3 масни киселини, кои се важни за добро здравје на кожата, косата и забите, како и за формирање на коски.

Печурки

Еден од ретките растителни извори на витамин Д. Неговата содржина во печурките е мала, но тие можат да бидат алтернатива на рибите и морските плодови или додаток на храна богат со витамин Д.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Клаудија Шифер доби голема чест – создадена е нова кукла Барби според нејзиниот карактер! Како дел од роденденот на супермоделот (таа наполни 50 години...

Cotton Club

Како друштвените мрежи ја спасија модата за време на пандемската криза? Бидејќи земјите почнаа постепено да ги затвораат своите граници и да ги ставаат...

Fool Moon

Астрологијата досега ни објасни многу за хороскопските знаци – кои се нашите карактерни црти, кој има добра душа, кој е најубав, најпаметен … И...

Fine Living

Додека ограничената креативност е болка со која сите сме се соочиле во оваа пандемија, некои брендови ни даваат надеж дека светот сè уште оди...