Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Која храна не треба да се јаде кога температурите се екстремно високи

Особено во топлите денови, нашиот апетит секогаш се намалува природно. Факт е дека на топлина, примарна задача на телото е да се олади, одржувајќи ја нормалната телесна температура. Ние трошиме најголем дел од нашата енергија на терморегулација, но работата на гастроинтестиналниот тракт, напротив, се забавува. Како резултат, апетитот се намалува, а гладот ​​станува послаб и доаѓа побавно.

Но, сепак треба да јадете, бидејќи храната е енергија, која на нашето тело му треба, ако не за ништо друго, тогаш за претходно споменатата терморегулација. На топлина, прашањето за избор на производ е особено акутно, бидејќи условите за телото се скоро екстремни, а неправилно избраната диета може да предизвика многу непријатни сензации.

Што да не се јаде кога имаме високи температури?

Црвено месо
Се на се, црвеното месо е една од најтешките намирници за варење, а кога варењето ќе се одвива бавно, веројатно ќе предизвика надуеност и болка во стомакот. Во лето, нутриционистите препорачуваат да се фокусирате на растителни протеини, но ако не можете да се откажете од месо, подобро е да изберете пилешко или посно риба.

Млечни производи
Дури и ако немате проблеми со толеранција на лактоза, млечните производи (со исклучок на кефир) се варат исклучително тешко. Една чаша лате (особено ладна) ќе создаде тежина во вашиот стомак со часови.

Млечен сладолед
Се чини, што друго да се јаде во текот на летото, ако не сладолед? Но, омилениот сладолед на секого содржи дел од млечна маст, која заедно со голема количина шеќер се претвора во вистинска експлозивна смеса: не станува збор за калории, туку за дополнително оптеретување на дигестивниот тракт. Сепак, не е потребно да се лишите од задоволство, само изберете поздрави опции за сладолед.

Ледени пијалоци
Друга ненаметлива ставка на оваа листа. Чудно, ладните пијалоци не му помагаат на телото да се олади, но се меша со нормалната терморегулација. Зошто? Нашето тело не може да ја асимилира студената течност, но прво мора да ја загрее. За загревање е потребна енергија, која телото главно ја троши на одржување на нормалната телесна температура. На кратко, консумирањето ладни пијалоци во голема мера ја отежнува работата на вашето тело, кое веќе има тешки денови поради топлината. Обидете се да пиете што е можно повеќе течност што е на собна температура.

Слатки
Најдобар летен десерт е овошјето, а сите слатки, чоколади и колачи најдобро се оставаат за поладни денови. Слатките содржат многу шеќер, масти (не секогаш со висок квалитет), конзерванси и други состојки кои телото нема да ги вари лесно.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Кити Спенсер важи за наследничка на Дијана кога станува збор за убавината, бидејќи неодоливо личи на својата тетка, а исто така кога е вкусот...

Four Seasons

Се сеќавате на сцените од американски филмови? Бескраен пат и пространство, а пред вас на хоризонтот само овие масивни планини со огнени бои. Нека...

Fool Moon

Луѓето честопати ја мешаат депресијата со тага, недостаток на надеж и слични состојби. Научете да ги препознавате главните симптоми на оваа ментална состојба. Научете...

Green Tea

Не е добро сè што гледаме на Инстаграм, колку и да е тоа во тренд, но излгеда дека матча (мачата) билката е тука за...

Advertisement