Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Користите кокосово масло за третирање на сува коса? Еве зошто треба да се откажете од него

Покрај мисијата за зачувување на сјајниот изглед на кожата, кокосовото масло се користи веќе многу години за нега на сува коса, но овој, според многумина, чудесен лек за неа не е толку добар избор, а еве и зошто.

Без разлика дали станува збор за производи за отстранување шминка или за решавање на проблемот со сува коса, во последниве години кокосовото масло е особено раширено во индустријата за убавина, но не е толку универзално и добро решение како што некои мислат.

Кокосово масло нанесено на врвовите на косата во мисијата да спречи сув изглед и последователно кршење, според многу експерти за фризери, не е добро решение.

Кога косата е сува, нема влага и комбинацијата на вода и масло никогаш не е идеална. Маслото, вклучувајќи кокосово масло, го одбива или поместува нејзиното снабдување со вода и со тоа ја спречува да го достигне потребното ниво на влажност

Ако ја третирате косата со кокосово масло, таа ќе изгледа одлично, но на долг рок нема да помогне да се зачува од кршење, бидејќи спречува косата да добие соодветна влага. Оваа, според многумина, чудесна состојка за убавина претставува само брзо решение за постојната состојба на косата, продирајќи низ секоја мала дупка во косата, но на долг рок не помага да се спречи појавата на суви краеви.

Наместо кокосово масло, фризерските експерти предлагаат користење производи со ниска pH вредност. На овој начин, косата ќе биде помалку заплеткана и секоја коса ќе изгледа поздраво, а редовната употреба на навлажнувачки маски за коса ќе ви помогне.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

И додека познатите брендови на автомобили оставија силен белег во светот на хорологијата и модата, сега тие имаат за цел сосема поинаква сфера од...

Fool Moon

Ниту едно чувство не е толку моќно и евокативно како мирисот… Мирисот на око може да предизвика спомени од минатото, да ве потсети на...

Cotton Club

74-тото доделување на филмската награда BAFTA (British Academy Film Awards) се одржа на 10 и 11 април во Лондон. Поради пандемијата коронавирус, церемонијата се...

Green Tea

Потекнува од древна Кина! Комбуха е пијалок кој настанал пред 2.000 години во Кина, каде се сметал за еликсир на бесмртност и живот. Овој...

Advertisement