Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Корен што го прави телото отпорно, ја намалува нервозата и штити од лоши влијанија: Со векови служи како лек – прекрасен подарок на природата!

Ашваганда е растение кое го зачувува здравјето, го штити телото, но е и природен седатив кој помага во борбата против стресот и нервозата. Откријте кои се неговите лековити ефекти …

Во индиската народна и природна медицина, овој корен има витална улога и се користи за лекување илјадници години, станува збор за ашваганда. Билката главно расте во Индија и Непал, а плодот и коренот се користат како лек. Ашваганда е позната како адаптегонско растение кое има корисен ефект врз целиот организам, и за телото и за психата.

Адаптогените се растенија кои ја враќаат рамнотежата во телото, имаат позитивен ефект врз балансот на хормоните и му помагаат на телото да се заштити од негативни надворешни влијанија. Тие ја зголемуваат работата на органите и го предупредуваат телото на нерамнотежа. Исто така го подобруваат метаболизмот и му овозможуваат на телото функционално да ги извршува своите процеси и придонесува за зголемување на отпорноста кон болести.

Истражувањата покажуваат дека ашвагандата е природен седатив, бидејќи помага во регулирање на стресот и има смирувачки својства. Често се препорачува како додаток во исхраната за луѓе кои имаат проблем со анксиозност, несоница или опсесивно-компулсивни нарушувања. Ашваганда е исто така погодна за подобрување на функционирањето на нервниот систем. Еве ги условите во кои ашвагандата најчесто се користи како природен помошник:

• анксиозност, нарушено спиење (несоница), стрес
• артритис, болки во грбот, ревматизам
• нарушувања на тироидната жлезда
• настинка, астма и бронхитис
• менструална болка
• има позитивен ефект врз нивото на шеќер во крвта
• го намалува нивото на холестерол
• го зајакнува имунитетот
• ја подобрува концентрацијата
• го зголемува либидото
• го детоксицира телото и промовира виталност

Коренот Ашваганда има анти-воспалителни својства, го намалува ризикот од воспалителни процеси во телото. Многумина веруваат дека ашвагандата може да помогне во намалувањето на болката, затоа се користи како природен лек со терапија и луѓе кои страдаат од фибромијалгија (болест изразена со хронична болка во мускулите), но исто така е добар природен лек за болка предизвикана од ревматоиден артритис, остеоартритис и воспаление на мускулите. Се препорачува да се вклучат во исхраната луѓе кои имаат проблеми со зглобовите и мускулите.

Билката ашваганда е еден вид спас во современиот свет, полн со стрес, предизвикувачки ситуации и турбуленции. Тоа е магичен дар на природата што се користи во Ајурведа со векови за да се намали стресот и нервозата. Богат е со антиоксиданси, железо и амино киселини. Кога името на растението се преведува од санскрит, се нарекува „мирис на коњ“, а тоа е затоа што има силен мирис, но исто така се верува дека дава „коњска сила“ на лицето што го консумира.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Многу сопственици на куќи денес, барем оние што можат да дизајнираат свој дом, избираат винарски визби како една од клучните простории… Кога треба да...

Wall Street

Просторот за криптовалути сега вреди над 2 трилиони долари, и сите од производители на автомобили од висока класа до луксузни туристички компании се борат...

Fool Moon

Пинк често се смета за женствена, несериозна, нежна, романтична … но низ историјата ја носеа моќни жени кои беа незаборавни во фустани во различни...

Cotton Club

Новиот простор од 800 квадратни метри ќе го содржи најдоброто од овој бренд, вклучувајќи колекции Ready-to-Wear, чанти, чевли и додатоци. Исто така, ќе содржи...

Advertisement