Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Колку шеќер можете да конзумирате дневно?

Сите експерти и поддржувачи на здрав начин на живот во светот одамна му објавија вистинска војна на шеќерот, ве повикуваа целосно да го напуштите и да не го консумирате во никој случај. Секако, шеќерот не е здрав, но понекогаш навистина сакате парче од вашата омилена торта или неколку парчиња чоколадо. Сериозните ограничувања можат да доведат до нарушувања во исхраната и многу други нарушувања, па затоа понекогаш може да се јаде шеќер, но мора да бидете крајно внимателни.

Ќе ви кажеме колку шеќер можете да јадете за да ја задоволите потребата од слатки и да не му наштетите на вашето здравје.

Вистински шеќер

Веројатно не е тајна дека шеќерот може да биде природен и вештачки. Првиот се наоѓа во овошјето, медот и другите природно слатки јадења, додека вториот се додава вештачки (на слатки, колачи, разни сосови). Експертите препорачуваат целосно откажување од бел шеќер и минимизирање на употребата на слатки, од кои тој е составен дел. Подобро е да пиете кафе наутро со лажица мед, а слатките да ги замените, на пример, со урми. Во однос на сладоста, ова овошје не е инфериорно во однос на чоколадото, но содржи влакна и многу корисни микроелементи. Ако навистина сакате да јадете десерт, направете го тоа сами користејќи сируп од стевија или агаве наместо бел шеќер.

Колку шеќер можете да јадете на ден?

Според статистичките податоци, во просек, го надминуваме внесувањето на шеќер за околу два пати на ден, што не само што обезбедува 300 дополнителни калории (и со тоа го зголемува ризикот од зголемување на телесната тежина), туку може да предизвика и непријатни последици по здравјето.

Не постои минимален праг за оваа вредност, бидејќи шеќерот е тешко да се нарече неопходен производ. На телото му се потребни јаглехидрати, но подобро е да се користат житни култури, зеленчук и овошје како извор. Горната граница е околу 25 g на ден, но не повеќе. Овие 25 g вклучуваат не само слатки, туку и зеленчук, овошје, сосови (подобро е да ги готвите сами, бидејќи сосот од супермаркетот често ви ја обезбедуваат целосната дневна количина шеќер во еден сос). Се разбира, ако целата храна што ја консумирате дневно е во рамките на калориската норма, нема да се соочите со зголемување на телесната тежина, без оглед колку шеќер ќе јадете. Но, злоупотребата на слатки може да доведе до развој на разни хронични заболувања на срцето, крвните садови и дијабетес тип 2, така што колку помалку шеќер јадете, толку подобро.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Кога некој ќе ви го скрши срцето, тоа всушност може да биде движечката сила зад вашата еволуција во подобра верзија на себеси. Не мора...

Fool Moon

Дали мирисите што ги избираме можат да откријат каква личност сме? Изгледа дека можат. Откријте дали сте број еден во кое било весело друштво...

Fool Moon

Обидот да се биде совршен нема да не однесе никаде, пред се затоа што тоа е невозможна мисија. Но, постои уште една причина зошто...

Fool Moon

10 сезони, 236 епизоди, гледање неколку пати и сè уште сакаме повеќе! „Пријателите“ оставија трага на секој од нас, а Метју Пери ни даде...

Advertisement