Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Колку сон ни е потребно за да го одржиме здравјето на мозокот?

Недостатокот на сон доведува до разни здравствени проблеми.

Науката докажа дека недостатокот на сон доведува до намалување на когнитивните функции во мозокот и влијае на нашата способност за работа.

Според една научна студија објавена во научното списание „Brain“ минатата недела, утврдено е дека шест до осум часа сон се доволни за да се спречи когнитивното опаѓање и да се одржи здравјето на мозокот.

Студијата го следела спиењето на 100 постари луѓе кои биле тестирани за когнитивно опаѓање и докази за рана Алцхајмерова болест, и покажало дека само оние кои спиеле од шест до осум часа одржувале стабилно когнитивно функционирање.

Ако некое лице спиело помалку од пет и пол часа, неговата когнитивна ефикасност се намалувала. Ова се однесуваше и на луѓето од другата страна на спектарот, а ако спиеја повеќе од седум и пол часа, когнитивните процеси опаѓаа.

На возрасните им требаат во просек седум часа сон, на децата на училишна возраст од девет до дванаесет часа, а на тинејџерите од осум до десет часа.

Хроничниот недостаток на сон може да доведе до проблеми како што се задржување на вниманието, учење, решавање проблеми и донесување одлуки.

Добрата вест е дека можеме да го подобриме нашиот сон со вежбање лежење и станување во исто време секој ден. Исто така, треба да создадете соодветна средина за спиење и релаксирачка рутина пред спиење.

Јога, топол туш и добра, но не премногу возбудлива книга која се чита на блага светлина, сето тоа му помага на телото да се опушти.

За да не го нарушите спиењето, намалете ги светлата, намалете ја музиката и намалете ја температурата во спалната соба.

Исто така, избегнувајте уреди како паметни телефони и телевизори пред спиење, тие дополнително можат негативно да влијаат на спиењето.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Има голема разлика во годините меѓу овие познати парови, но иако се на мета на секојдневни критики, нивната љубов нема граници. Големата разлика во...

Green Tea

Дали знаевте дека ова овошје е природен лек за холестерол, крвен притисок и циркулација? Во написот што следи откријте ги сите негови придобивки за...

Cotton Club

Денот на вљубените е совршена можност да се препуштите на љубовта, а доколку сакате малку да ја подигнете температурата и да го направите овој...

Wall Street

Суперхероите можат да постигнат големи подвизи, вклучувајќи и милиони долари, а за тоа сведочи и продажбата на уникатната страница од стрипот Спајдермен, која неодамна...

Advertisement