Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Кои пијалоци ќе ви помогнат да заспиете побрзо

Добриот сон е клучен за целокупното здравје. За жал, според студиите, околу 30% од луѓето страдаат од несоница или не можат да добијат квалитетен одмор во сон. Кога е време да се опуштиме, честопати мислиме на билни чаеви. Со векови, овие пијалоци се користат како природни помагала за мирен и квалитетен сон – па дури и денес не ја изгубија својата важност. Ние ќе ви кажеме кој чај вреди да се пие ако сакате да заспиете што е можно поскоро.

Чај од камилица
Чајот од камилица не само што е природен начин за ослободување од вознемиреност, туку е ефикасен и при несоница. Во основа, камилицата е благ седатив или стимуланс на спиењето. Смирувачкиот ефект на овој чај се припишува на антиоксидантот апигенин, кој е одговорен за врзување со рецепторите за да се намали вознемиреноста во мозокот.

Чај од корен од валеријана
Валеријаната се користи со векови за лекување на главоболки, нервоза и несоница. За време на Втората светска војна во Англија, ова растение се користеше за ублажување на стресот како резултат на воздушни напади, а валеријаната сè уште е една од најпопуларните лековити билки за спиење. Една теорија е дека валеријаната го зголемува нивото на невротрансмитерот наречен гама-аминобутерна киселина, што помага да се зголеми поспаноста. Покрај тоа, го подобрува целокупниот квалитет на спиењето и го намалува бројот на ноќни будења.

Чај од лаванда
Лавандата е обработувана не само за миризливи, туку и смирувачки својства. Дури и античките Грци и Римјани додавале лаванда во водата за капење и вдишувале смирувачки ароми. Ова растение потекнува од Медитеранот, но сега се одгледува низ целиот свет. Чајот направен од мали пупки од виолетова лаванда ќе помогне да се смират нервите и да се подобри спиењето.

Чај од мелиса
Ова растение од семејството на нане може да се најде низ целиот свет. Листовите од лимонова трева се користат во ароматерапијата, а исто така се сушат и варат како чај. Билка со мирис на цитрус, се користи како антистрес од средниот век.

Чај од пасифлора
Пасифлора е уште едно растение кое може да помогне при проблеми со спиењето. Чајот се прави од цвеќињата, стеблата и лисјата на ова растение. Една студија покажа дека комбинацијата на пасифлора, корен од валеријана и хмељ е исто толку ефикасна како и апотекарски лек за несоница.

Чај од магнолија
Ова цветно растение е познато повеќе од 100 милиони години. За чај, земете кора од магнолија, како и стебла и пупки. Кинеската медицина традиционално користи магнолија за ублажување на многу непријатни симптоми, вклучувајќи непријатност во стомакот, назална конгестија и стрес. Седативниот ефект на растението е поврзан со присуството на хонокиол во составот што се наоѓа во стеблата, цвеќињата и кората на магнолија и ја зголемува поспаноста.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Кога Џони Деп за прв пат го стави својот француски имот на продажба во 2015 и 2016 година, побарал меѓу 25 и 63 милиони...

Green Tea

Нашата кожа е составена од повеќе од 50 проценти керамид (церамид), затоа не треба да изненадува што оваа состојка игра витална улога во одредувањето...

Cotton Club

И повторно ни недостасуваат забавите. Носталгијата за забави го достигна својот врв во новата колекција MSGM за есен / зима – скоро сè се...

Green Tea

Дали е паметно да се елиминира шеќерот целосно од вашата исхрана? Ограничувањето на слатките воопшто не е од корист, и може да биде опасно...

Advertisement