Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Кои намирници треба да ги избегнувате за појадок

8 намирници што треба да се избегнуваат!

Овесни снегулки
Житарките за појадок често содржат многу јаглени хидрати и шеќери. Како резултат, тие можат да доведат до скок на шеќерот во крвта што може да предизвика драматични промени во вашето расположение. Но, за љубителите на овесните снегулки, постои излез! Само проверете ги состојките и проверете дали вашиот појадок содржи влакна (најмалку 3 грама по порција).

Протеински плочки
Овие плочки често содржат многу повеќе шеќер отколку протеини. Важен однос што треба да го имате предвид следниот пат кога ќе го погледнете составот: 5 до 5 (или 5 грама шеќер до 5 грама протеини).

Јогурт што содржи малку маснотии
Јогуртот со малку маснотии наутро е премалку за да му дадете на вашето тело доволно енергија. Нутриционистите препорачуваат консумирање од 250 до 400 калории наутро. Во јогуртот додадете малку овесна каша и свежо овошје.

Чаша сок
Чаша сок во никој случај не е целосен појадок, особено ако сте го купиле во продавница – тоа е чист шеќер и јаглехидрати. Покрај тоа, чувството на глад нема да ве напушти.

Чаша кафе
Многу популарен избор за оние кои не се будат гладни наутро. Кофеинот сигурно ќе ви даде енергија за некое време, но тоа навистина нема да ве засити. Додавањето шеќер и цимет додава калории, но вие не додавате протеини или растителни влакна.

Леб и путер
Ова е добра идеја за појадок, но ќе послужи само како додаток на потежок оброк (како омлет). Исто така вреди да се осигурате дека лебот што го наздравувате содржи интегрални житарки и дека путерот содржи доволно протеини.

Инстант овесна каша
Истурете топла вода и оставете пет минути? Звучи одлично, но не и корисно. Составот на инстант овесна каша е приближно ист како и сите други житни култури (премалку влакна!).

Недостаток на појадок
Нутриционистите велат дека е подобро да јадете барем малку наутро отколку ништо. Ако не чувствувате глад наутро, тогаш обрнете внимание на тоа што јадете во текот на денот. Ова може да биде затоа што јадете премногу тешка храна пред спиење.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Green Tea

Шипинка или масло од дива роза е одлично не само за навлажнување на кожата, туку и против лузни од акни и знаци на стареење...

Green Tea

Различни производи се користат за убавина и нега на кожата, а она што е познато уште од античко време е улогата на медот за...

Fool Moon

Со доаѓањето на пролетта, многумина традиционално чекаат на чудо и се надеваат дека ќе се заљубат. Откриваме кои три хороскопски знаци имаат голема шанса...

Cotton Club

Спектакуларен стил на рускиот модел. И покрај зафатениот работен распоред и постојаното снимање, Ирина Шајк секогаш наоѓа време да прошета со својата ќерка Леа....

Advertisement