Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Кои намирници треба да ги избегнувате за доручек?

Суви снегулки
Житарките за појадок често содржат многу јаглени хидрати и шеќери. Како резултат, тие можат да доведат до скок на шеќерот во крвта што може да предизвика драматични промени во вашето расположение. Но, за љубителите на снегулките постои излез! Само проверете ги состојките и проверете дали вашиот појадок содржи влакна (најмалку 3 грама по порција).

Протеински плочки
Овие плочки често содржат многу повеќе шеќер отколку протеини. Важен однос што треба да го имате предвид следниот пат кога ќе го погледнете составот: 5 до 5 (или 5 грама шеќер до 5 грама протеини).

Јогурт со малку маснотии
Јогуртот со малку маснотии наутро е премалку за да му дадете на вашето тело доволно енергија. Нутриционистите препорачуваат консумирање од 250 до 400 калории наутро. Во јогуртот додадете малку овесна каша и свежо овошје.

Чаша сок
Чаша сок во никој случај не е целосен појадок, особено ако сте го купиле во продавница – тоа е чист шеќер и јаглехидрати. Покрај тоа, чувството на глад нема да ве напушти.

Шолја кафе
Многу популарен избор за оние кои не се будат гладни наутро. Кофеинот сигурно ќе ви даде енергија за некое време, но тој навистина нема да ве засити. Додавањето шеќер и цимет додава калории, но вие не додавате протеини или растителни влакна.

Леб и путер
Ова е добра идеја за појадок, но ќе послужи само како додаток на потежок оброк (како омлет). Исто така вреди да се осигурате дека лебот што го наздравувате содржи интегрални житарки и дека путерот содржи доволно протеини.

Инстант овесна каша
Истурете топла вода и оставете пет минути? Звучи одлично, но не и корисно. Составот на инстант овесна каша е приближно ист како и сите други житарки (премалку влакна!).

Недостаток на појадок
Нутриционистите велат дека е подобро да јадете барем малку наутро отколку ништо. Ако не чувствувате глад наутро, тогаш обрнете внимание на тоа што јадете во текот на денот. Ова може да биде затоа што јадете премногу тешка храна пред спиење.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Green Tea

Во последно време, сведоци сме на зголемената популарност на сивата коса, која пред неколку години гордо ја прифатија многу жители на Холивуд, како што...

Fool Moon

Светот зуи за големото интервју меѓу Меган Маркл и принцот Хари во кое војводите од Сасекс првпат зборуваат за нивната одлука да го напуштат...

Green Tea

Чоколадна торта е, сите ќе се согласат, вистинска класика меѓу десертите, така што има малкумина кои не сакаат деликатеси со чоколадо. Искусната француска готвачка...

Cotton Club

Модерен капут е главната набавка на новата пролетна сезона. За тоа сведочат не само колекциите на брендови, туку и фотографиите од уличен стил на...

Advertisement