Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Кои витамини се неопходни за жените

Ја откриваме тајната на добро здравје и вечна младост!

Витамини се неопходни за една личност да одржува нормален живот. Тие ги регулираат сите процеси во телото, се одговорни за правилно функционирање на срцето и мускулно-скелетниот систем, младешка кожа, убавина на косата и ноктите. Сите потребни витамини може да се добијат од храната со составување на урамнотежена исхрана, или можете да се ослободите и да ги земате во форма на додатоци во исхраната (само по консултација со лекар).

Овој пат, станува збор за пет витамини кои на жените им се потребни за убавина и здравје.

Витамин Б6

Една од клучните својства на витаминот е тоа што го катализира производството на женскиот хормон естроген (еден од најважните хормони за убавина и младост). Околу 30-тата година од животот, нејзиното природно производство во организмот значително се забавува, поради што кожата го губи тонот, еластичноста и природниот сјај и се појавуваат првите брчки. Покрај неговата способност да го стимулира природното производство на естроген, витаминот Б6 ја нормализира функцијата „градење“ на организмот: ја стимулира регенерацијата на клетките и ги штити од оштетување.

Витамин Ц

Аскорбинската киселина, позната на сите нас уште од детството, не само што помага во зајакнување на имунитетот, туку игра важна улога и во одржувањето на убавината на кожата и косата. Витаминот Ц е природен антиоксиданс кој ги штити клетките од оштетување на слободните радикали и го забавува процесот на стареење. Покрај тоа, го стимулира производството на главниот протеин на младоста – колаген.

Витамин Е

Овој витамин растворлив во масти е неправедно занемарен, иако како природен антиоксиданс има бројни придобивки за кожата, вклучително и заштита од оштетување на слободните радикали, можност за борба против пигментацијата од ултравиолетовите зраци, а исто така го подобрува тонот и тенот на кожата. Бидејќи витаминот Е е во состојба да ја задржи хидратацијата во горните слоеви на кожата (не смее да се меша со задржување на течности во телото, што доведува до формирање на едем), тоа ќе биде вистинско спасение за оние кои имаат сува кожа.

Витамин Д

Главната функција на витамини (која до неодамна се сметала за единствена) е одржување на здрави коски и сврзно ткиво. Ја промовира апсорпцијата на калциум од храната, им помага на активните супстанции да навлезат во коскеното ткиво, што го прави посилен. Кон крајот на 90-тите, кога западната медицина се заинтересира за проучување на менталните здравствени проблеми, стана јасно дека адекватното ниво на витамин Д во крвта обезбедува ефикасна превенција од депресија. Истражувањата директно го поврзуваат производството на хормонот на среќата серотонин со присуството на витамини во организмот.

Витамин ПП (ниацин)

Негата на кожата и борбата против брчките се секако важни, но не заборавајте за здравјето на кардиоваскуларниот систем. Срцевите заболувања сè уште се причина број еден за смртност, па затоа вреди да се размисли за нивна превенција, дури и ако сега сте целосно здрави и млади. Витамин ПП го регулира нивото на холестерол, спречува формирање на васкуларни плаки, го подобрува протокот на крв и го зајакнува срцевиот мускул.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Пред точно една недела нè напушти легендарниот фудбалер Диего Марадона. Неговата ненадејна смрт шокирало многумина, поради што сè уште се зборува за целиот случај....

Cotton Club

Празнични џемпери за подобро расположение! Пред да се запрашате дали вреди ваквиот додаток во колекцијата на вашите зимски џемпери, бидејќи всушност зборуваме за „типот“...

Fine Living

Можете да убиете две муви со еден удар, или уште подобро, да уживате во најдобрата понуда на два луксузни бренда за време на еден...

Fool Moon

Американската актерка која беше номинирана за Оскар во 2008 година за нејзината улога во филмот Џуно, 33-годишната Елен Пејџ, објави дека се идентификува како...

Advertisement