Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Кинески равиоли: превкусни се, припремата е многу едноставна, без месо

Идеални за романтична вечера

Повеќето од нас навистина уживаат во храната.

И, обожаваат нови вкусни рецепти.

Овој пат, ви донесовме едноставен рецепт за кинески равиоли.

Тие се вкусни и многу лесно се прават, а вие ќе уживате во обидот на малку поинаков оброк.

Полнењето на равиолите може да биде различен, а ние денес избравме вегетаријански начин.

Потребно за 10 парчиња:

  1. 250 гр брашно
  2. 150 мл вода
  3. Малку сол

За полнење:

  1. Праз
  2. 1/2 лук
  3. Морков
  4. Целер
  5. Соја зелка
  6. Соја сос, сол, бибер, табаско или слично.

Подготовка:

Комбинираното просеано брашно со вода, месете и оставете го да се одмори 30 минути, до тогаш, исецкајте сè на мали парчиња и добро промешајте. Одделете 10 топчиња и распоредете ги секоја на набрашнета површина, а потоа наполнете ги и ставете ги на лист салата или зелка (за да не се допираат) во бамбус за испарување или слично. Тие се готови за 15 минути.

Послужете со соја, или кисел топол сос. Доволно е 1,5 сантиметри вода во тавата под бамбусот.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Новопечената прва дама на Америка Џил Бајден (69) ги изненади сите на инаугурацијата на нејзиниот сопруг Џо Бајден (78) со избирање фустан со потпис...

Fool Moon

Кралицата на ток-шоуата, легендарната 66-годишна Опра Винфри, беше меѓу првите кои ги поддржаа принцот Хари и неговата сопруга Меган Маркл кога решија да го...

Fool Moon

Кога станува збор за исхраната на членовите на британското кралско семејство, ние ненамерно замислуваме нешто луксузно и невообичаено. Во фантазијата на многумина, веднаш се...

Uncategorized

Американската пејачка Лејди Гага настапи на церемонијата на инаугурацијата на американскиот претседател eо Бајден. 34-годишната славна личност ја отпеа националната химна на скалите во...

Advertisement