Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Кинеската самомасажа стана вистински хит: Елиминирајте го заморот, стресот и промените на расположението за 5 минути!

Во последно време, таканаречената самомасажа стана многу популарна, заснована oд кинеската гимнастика Чи Кунг (Чи Гонг), чија традиција е стара 4000 години и е потврдена во европската медицина.

Таквата масажа ќе биде многу корисна за оние кои работат многу, малку се движат, не спијат доволно, имаат прекумерна тежина и често се наоѓаат во стресни ситуации. Всушност, за многумина од нас.

Што претставува тоа?

Самомасажата се заснова на прислушување – една од вежбите на кинеската гимнастика чи кунг, која, според историчарите, е стара повеќе од 4000 години. Во Кина, се верува дека Чи кунг го подобрува протокот на енергија на Чи (животна енергија) низ телото. Не знаеме за енергијата на Чи, но знаеме за многу научни студии на оваа тема.

Големото клиничко истражување покажа дека оваа вежба ја зголемува циркулацијата на крвта, го подобрува метаболизмот и помага во намалување на телесната тежина. Во друга студија, им била дадена масажа на деца со аутизам, по што тие започнале подобро да се концентрираат на задачите и поретко да доживуваат стрес.

Како се изведува?

Масажата се изведува со ритмичко, лесно плескање или тропање. Во пределот на главата, тропањето треба да се направи со врвовите на прстите, а на телото – со тупаници или дланки.

Колку?

Целиот комплекс трае 3-5 минути и се изведува во секое време, иако лекарите ве советуваат да го правите тоа наутро и кога се чувствувате многу уморно. Најдобро е да ги изведувате вежбите стоејќи и тапкајќи по целата површина на кожата. Ако немате многу време, тогаш обрнете внимание само на одредени точки, за кои ќе зборуваме подолу.

  1. Глава

Како се изведува: Застанете исправено. Започнете да го удирате скалпот со прстите на двете раце, движејќи се од челото до задниот дел од главата. Вратете ги рацете низ воздухот до челото. Обрнете посебно внимание на слепоочниците, скалпот и вратот, во областа каде што започнува косата.

Треба да направите само 10 кругови: чело, теме, врат и слепочницата. Или 30 допири на секоја точка. На крај, тријте ги додека не поцрвенат.

  1. Раце

Како да го направите тоа: Продолжете ја едната рака и допрете од горе надолу, од сите четири страни: подлактицата (надворешна и внатрешна), рамената (надворешна и внатрешна). Обрнете посебно внимание на свиокот на лактот. 25 пати во секоја точка. Повторете го истото од друга страна.

  1. Гради и стомак

Начин на изведување: Изведете 10 комплети славини на градите, од долу нагоре, со допир или удар на левата рака. Исто така, наизменично допрете ги точките под пазувите и ребрата, 30 пати во секоја насока. Конечно, допрете ја целата површина на стомакот со двете раце.

  1. Грб и задник

Како работи: Застанете исправено. Допрете ја целата десна страна на грбот со дланката или удар од левата рака. Обидете се да достигнете што е можно подалеку. Потоа допрете ја левата страна на грбот со десната рака (15 серии со секоја рака). Потоа допрете ја левата страна на задникот со левата дланка или допир, а потоа десно – од десната страна (50-100 пати на секоја страна).

  1. Нозе

Како да го направите тоа: Подигнете ја десната нога и потчукнете ја со двете раце од коленото до колкот од сите страни. Потоа сторете го истото со другата нога. Треба да направите 10 комплети за секоја нога. Обрнете посебно внимание на подрачјето под коленото, кое треба да се погази 30 пати. Завршете ја само-масажата со потчукнување на нозете 20 пати.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Ако бившиот веќе не гледа заедничка иднина со вас, тоа ќе го сфатите кога ќе се сретнете, а тој едвај ќе ве погледне, кога...

Route 66

Jeep Wrangler со текот на времето „прерасна“ во софистицирана машина и би било интересно ако Американците воведат помала теренска верзија, како што е визијата...

Fool Moon

На десетгодишнината од веридбата на Кејт Мидлтон (38) и принцот Вилијам (38), британските медиуми објавија помалку познати детали од времето кога војводата и војвотката...

Green Tea

Ако сакате вкусна супа богата со хранливи состојки и лесна за подготовка, ова е вистинскиот рецепт за вас. Сè што ќе ви треба се...

Advertisement