Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Кефир: природен пробиотик кој ќе ви обезбеди совршена рамнотежа во цревата

Лошите бактерии треба да бидат нападнати од добри бактерии…

Важно е да се одржи рамнотежата во цревата. Тоа лекарите сигурно ви го кажале многу пати. И, веројатно досега сте зеле пробиотик неколку пати за да му помогнете на организмот.

Во морето од разни пијалоци, се издвојува еден потполно природен, што е повеќе од лековито.

Кефирот е комбинација на квасец и бактерија именувана како „кефирни зрнца“, што се хранат и размножуваат во млеко без рок на траење.

Оваа комбинација го прави кефирот најдобар пробиотик што се користи со децении за подобро функционирање на желудникот и цревата.

Пробиотиците во овој пијалок се „добри бактерии“, слични на оние природно пронајдени во дигестивниот систем. Ова значи дека кефирот е добар за здравјето на цревата, бидејќи поддржува и помага во процесот на зголемување на здравите бактерии и спречува раст на штетни бактерии.

Кефирот може да биде корисен и за луѓе кои често земаат антибиотици, бидејќи тоа ќе помогне во враќањето на добрите бактерии, а исто така може да помогне во дигестивни проблеми, а исто така е добар извор на хранливи материи.

Чаша обичен кефир содржи само 110 калории, а богат е со фосфор, калциум, витамин Б12, рибофлавин, магнезиум и витамин Д.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Four Seasons

Уште на влезот се чувствува чудна енергија која не доаѓа од овој свет… Таинственото место кое се наоѓа во близина на Атина речиси никој...

Route 66

Како што дефинира речникот, супернова е експлозија на sвезда… Сега, благодарение на брендот Pagani , тој израз претставува и неверојатен хиперавтомобил со цена од...

Fool Moon

Принцот Хари пристигна во Лондон без Меган Маркл. Како што дознаваме, Хари отпатувал во Англија два дена по смртта на неговиот дедо, принцот Филип,...

Cotton Club

Плетените елеци добија нова популарност минатата година и нема да се откажат од својата позиција и оваа пролет. Ги видовме во колекциите Lacoste и...

Advertisement