Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Кето тортиља чипс: здрава и вкусна закуска

Кето тортиља чипсот наскоро ќе стане вашата омилена закуска!

Како што е веќе познато, грицките не се најздравиот избор. Покрај тоа што е полно со шеќер, празни калории, сол и суплементи, купувањето грицки може да му наштети на нашето здравје. Покрај сето тоа, влијаат и на вишокот килограми.

Сепак, за наша среќа, постојат многу поздрави опции, а една од нив е кето тортиља чипсот. Еве како да го направите.

Рецепт за кето тортиља чипс

За 4-6 лица

Подготовка: 35 минути

Состојки:

 • 2 полиња рендана моцарела
 • 1 шолја бадемово брашно
 • 1 лажичка сол
 • 1 лажичка лук во прав
 • 1/2 лажица топла пиперка во прав
 • црн пипер по вкус

Начин на подготовка:

Загрејте ја рерната на 350 степени.

Ставете ја хартијата за печење на плехот.

Растопете ја моцарелата, па додајте ги бадемовото брашно, лукот во прав, чили пиперката во прав и бибер по вкус. Мешајте додека не се соединат состојките.

Потоа префрлете го тестото на работната површина и ставете го со раце. Тестото треба да биде мазно и цврсто.

Ставете го тестото помеѓу две листови за печење и расукајте го со сукало.

Исечете триаголници со нож или машина за пица.

Наредете ги во плех и печете ги 12 до 14 минути, односно додека не добијат златна боја и не се стврднат.

Послужете со вашиот омилен сос. Наш предлог е кето бешамел сос со лук.

Состојки:

 • 7 супени лажици крем сирење
 • чаша кисела павлака
 • 1 лажичка сол
 • 1/2 лажичка морско оревче
 • половина лажица бибер
 • лажица лук во прав

Начин на подготовка:

Измешајте ги сите состојки додека не добиете компактна смеса.

Queso Blanco aka White Queso Dip | Julie Blanner

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Компанијата Тифани и Ко. се претстави во Дубаи со најскапото парче накит во својата историја – ѓерданот „World’s Fair“. Неговата цена се проценува на...

Fine Living

Орландо Блум пред да се вери со Кејти Пери, живеел во егзотична вила на Беверли Хилс. Но, по раѓањето на неговата ќерка и претстојниот...

Fool Moon

Стрелците во астрологијата се опишани како среќни луѓе, кои засекогаш остануваат деца во нивните души. Ова е знак кој се стреми кон љубов и...

Green Tea

Кога зборуваме за здравјето, неизбежно е да се спомене и имунитетот, бидејќи тоa не штити од разни инфекции и болести. И кога велиме имунитет,...

Advertisement