Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Кандида: Навики што ја предизвикуваат оваа непријатна болест

Габични инфекции не се невообичаени.

Многу жени се соочуваат со овој гинеколошки проблем.

Многу често, овие видови на инфекции можат да бидат постојани.

Постојат неколку видови на кандида, а најчеста е кандида албиканс, а лекарите ја откриваат во 90% од случаите.

Кандида стигнува до матката од дебелото црево, но не секогаш предизвикува големи воспаленија и многу пати дури и не дава симптоми.

Потоа, кога има симптоми, најчести се чешање и непријатност или болка при сексуален однос и мокрење.

Тајната, кога е кандида, станува бела грутка, слична на мало сирење, но може да биде транспарентно водена.

Не постојат единствени мерки што можете да ги преземете за да ве заштитите од оваа непријатна и честа болест, но можете да го намалите ризикот од габа ако обрнете внимание на следниве четири работи што го поттикнуваат нивниот развој.

  1. Храна и пијалок

Верувале или не, супстанциите од храната што содржат шеќер и квасец стигнуваат до крвотокот, а потоа и до вагината.
Габите се хранат со шеќер и скроб. Пивото и виното содржат квасец и шеќер, затоа прекумерната потрошувачка на алкохол може да влијае на развојот на габични инфекции.

  1. Антибиотици

Иако антибиотиците ги убиваат бактериите кои ја предизвикуваат болеста, тие можат да убијат и добра бактерија што ја одржува киселоста на вагината, односно ниска вредност на PH.

  1. Контрацепција

Хормоните, кои се наоѓаат во таблетите за контрацепција, исто така, можат да предизвикаат габична инфекција.
Во тој случај, се припишува контрацепција со помала доза на естроген, како и пробиотици.

  1. Влажна и премногу тесна облека

Откако ќе ги направите вежбите или ќе завршите со пливање, задолжително сменете ја облеката, бидејќи за да може габата да предизвика воспаление, околината треба да биде топла, влажна и недоволно кисела.
Кога облеката е тесна и кога материјалот е вештачки, шансата да се развие габична инјекција е поголема.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Wall Street

Судејќи според ова, 2020 година е навистина лоша година за сите… Како и да е, за Фу Чунсијао, колекционер од Хонг Конг, на кого...

Fool Moon

Со цел да ги разгледаме подетално сите карактеристики на астролошките знаци забавни, женски и „свесни за модата“, ќе се запознаеме со секој од нив...

Fine Living

1. Фраери што не се држат до личната хигиена. Не само што ми паѓаат на ум само момци кои имаат холивудска насмевка, но апсолутно...

Cotton Club

Уметноста на традицијата се истакнува како клучен дел од кампањата Dolce & Gabbana есен/зима 2020 Манекенката Кјара Скелси се појавува на кинематографски, црно-бели фотографии...