Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Како цинкот помага во борбата против вирусите

Како да се зајакне имунитетот?

Еден начин е да се следи внесот на цинк. Поради некоја причина, овој микроелемент често се заборава, иако неговиот недостаток е способен да го наруши метаболизмот на сложени начин – додека имуниот систем страда најмногу. Цинкот е потребен за производство на протеини и ДНК, за раст и обновување на мускулите, за правилно чувство на вкус и мирис, промовира зараснување на раните, му помага на имунитетот да се бори против бактериите и вирусите, го подобрува варењето и го регулира производството на хормони.

Бројни клинички студии покажаа дека ако цинкот се зема првиот ден по почетокот на настинката, закрепнувањето на организмот е побрзо. Експертите веруваат дека доволно ниво на цинк во телото може да го попречи ширењето на вирусот, бидејќи цинкот го стимулира формирањето на заштитна мембрана на вирусни патогени, што спречува нивно продирање преку мукозната мембрана во респираторниот тракт.

Во која храна треба да барате цинк?

Остригите имаат најмногу цинк – 60 мг на 100 гр. Ова е проследено со телесен црн дроб (15-16 мг), црвено месо (јагнешко, свинско, говедско) – 7-9 мг. Препорачуваме вегани и вегетаријанци да разгледаат подетално производи како што се семе од сончоглед, тиква, семе од сусам, леќа, соја. Содржината на цинк во нив е од 3,8 до 5,5 мг на 100 гр. Но, постои едно „но“: цинкот од растителни производи се апсорбира полошо отколку од месото и морските плодови.

Во просек, на возрасен човек му требаат до 40 мг цинк на ден, тинејџери – до 30 мг, деца – од 15 до 20 мг.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Филмската награда за најдобра режија ја доби Клои Жао за филмот „Nomadland“ на Златниот глобус во 2021 година и таа стана првата жена со...

Fine Living

The Budapest Cafe се отвори во Мелбурн со ентериерот на студиото за дизајн Biasol, инспирирано од естетиката на филмот „The Grand Budapest Hotel“ на...

Green Tea

Нашата кожа е составена од повеќе од 50 проценти керамид (церамид), затоа не треба да изненадува што оваа состојка игра витална улога во одредувањето...

Green Tea

Дали е паметно да се елиминира шеќерот целосно од вашата исхрана? Ограничувањето на слатките воопшто не е од корист, и може да биде опасно...

Advertisement