Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Како правилно да започнете со трчање?

Сè што треба да знаете пред да одите на трчање.

Денес, трчањето не е само популарно, туку е и витален спорт кој е релевантен дури и во зима. Многу луѓе решаваат да трчаат прилично лесно, но тие често прават голем број сериозни грешки и наскоро се откажуваат поради непријатни сензации за време или после трчање или недостаток на мотивација.

Трчањето е навистина сериозно кардио оптеретување и притисок врз зглобовите, па затоа е важно да вежбате на начин што не му штети на вашето здравје.

Главните фази на обука за трчање:

1) Загревање. За да избегнете повреди при трчање, потребно е да се посветат 5-10 минути на загревање: работа на зглобовите, загревање на главните мускулни групи, загревање на телото.

2) Обука. Не забрзувајте веднаш. Пресметајте ја моќноста, навикнете се на едно темпо и само тогаш експериментирајте со забрзување. Ако чувствувате дека дишењето излегува од контрола, забавете го темпото.

3) Истегнување. По трчањето, треба да го истегнете вашето тело за да избегнете непријатност следниот ден. Истегнувањето е еден вид мускулна масажа, затоа не ја занемарувајте оваа фаза на тренинг.

„Најважниот предизвик за еден тркач е да го направи неговиот тренинг што е можно поефикасен. Како и секој друг вид на физичка активност, треба да пристапите на трчањето паметно и со потребното знаење. Важно е внимателно да размислите за секоја фаза на трчање и да го слушате вашето тело – од загревање до последните вежби. Усогласеноста со сите правила е клучот за успешно, и што е најважно, пријатно трчање “.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Four Seasons

Ако размислувате да патувате во Јужна Кореја, овој напис треба да ја зацврсти вашата желба и да ве наведе да купите авионски билет. Пред...

Green Tea

Се надеваме дека никогаш не сте доживеале мигрена. Но, сигурно, познавате некој што ги има овие симптоми. Без разлика дали вие или некој близок,...

Fool Moon

Ријана е вистинска икона на стилот. Секој нејзин стајлинг е спектакуларен, многу необичен и за разлика од повеќето нејзини колеги од шоу-бизнисот, таа воопшто...

Fine Living

Како што знаат сите модерни дами, „animal“ дезенот беше на сцената во последните неколку сезони и очигледно не планира да се откаже од својот...

Advertisement