Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Како да ја замените солта во оброците

Нови опции наместо вообичаените зачини.

Солта е еден од најчестите зачини. Иако потрошувачката во умерени количини не треба да биде причина за загриженост, прекумерното внесување сол може да предизвика висок крвен притисок и други здравствени проблеми. Многу луѓе со хронични здравствени проблеми се индицирани да го намалат внесувањето сол. Ако сакате да се грижите за вашето здравје, наместо сол, пробајте некои билки, зачини и други состојки кои помагаат храната да добие вкус и арома. Откријте ги најдобрите опции подолу.

Лук
Лукот е лут зачин кој го подобрува вкусот без зголемување на натриумот. Можете да ја намалите количината на сол и да додадете двојно повеќе лук во сосови од домати и маринади – исклучителен добар избор. Лукот е одличен за супи и помфрит. Покрај тоа, лукот има големи здравствени придобивки. Истражувањата покажуваат дека неговата потрошувачка може да го зајакне имунитетот, да го намали крвниот притисок и да го подобри здравјето на мозокот.

Сок или кора од лимон
Цитрусните овошја, особено лимоновиот сок и кора, се одлична алтернатива на солта во некои рецепти. Како извор на киселина, сокот од лимон работи на ист начин како и солта, подобрувајќи го вкусот на храната. Во меѓувреме, кората од лимон, исто така, им дава на јадењата пријатна арома на цитрус. Сокот и кората од портокал, исто така, ги имаат овие пријатни својства. Сок од цитрус може да се прелива преку зеленчук или може да се користи во преливи за салата и маринади за месо и риба.

Мелен црн пипер
Сол и бибер се класично кулинарско дуо. Меѓутоа, ако сакате да го намалите внесот на сол, користете мелница за пиперка. Црниот пипер е добар додаток на супи, помфрит, тестенини и други солени јадења. Покрај тоа, црниот пипер може да го намали воспалението поврзано со хронични болести како што се срцеви заболувања и рак. Може да пробате и бел пипер, чили пипер и кајан.

Сушен кромид
Како лукот, кромидот го подобрува вкусот на скоро секој рецепт. Особено, сушениот кромид или кромидот во прав се поефикасни од свежиот кромид и може да се додадат во супи, чорби, сосови…

Балсамичен оцет
Балсамичен оцет има кисел вкус со мешавина на сладост. Исто така, го подобрува природниот вкус на храната, а минимизирајќи ја потребата за сол. Користете оцет во преливи за салати, супи, чорби и маринади за месо и риба. Ако го загреете во шерпа на тивок оган, ќе добиете уште повкусен сос што можете да го прелиете со свежи домати или пржен зеленчук.

Димена пиперка
Димениот, зачинет вкус на оваа пиперка ја прави одлична алтернатива на солта. Додадете ја во месо, чорба или риба. Значајно е што овој зачин може да има неколку здравствени придобивки. На пример, студиите покажаа дека пиперката може да го забави растот на клетките на ракот.

Рузмарин
Рузмаринот е популарен зачин од билки кој често се користи во разни јадења. Додадете свеж или сушен рузмарин во супи, чорби и помфрит, како и во пржен зеленчук, преливи, сосови и леб.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Откако се збогувавме со модната недела во Њујорк и сега со нетрпение ги очекувавме ревиите во Лондон, Милано и Париз, решивме уште еднаш да...

Green Tea

Тим Бенгел го создаде најскапиот тост од авокадо во светот. Се проценува дека вреди околу 3 милиони американски долари. Тим Бенгел го направи најскапиот...

Fine Living

Приватните авиони се дел од секојдневниот живот на најбогатите луѓе во светот, но очигледно, овој модел ќе биде достапен само за некои од нив…...

Fool Moon

19-годишникот е фудбалер на Форт Лодердејл. Ромео Бекам во моментов живее во Мајами, откако ги заврши студиите во Обединетото Кралство на почетокот на оваа...

Advertisement