Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Како да препознаете дека ви недостига витамин Д?

Недостатокот на витамин Д доаѓа со голем број симптоми, од замор и болки во мускулите до губење на косата, па дури и промени во однесувањето.

Во текот на летото, нашето тело добива повеќе витамин Д поради изложување на сонце Сончевата светлина е еден од наједноставните начини за зголемување на нивото на витамин Д во телото. Важно е да бидете сигурни дека добивате доволно витамин Д секој ден бидејќи тој игра многу важни улоги во одржувањето на здравјето, како што се регулирање на хормоните, одржување на здрави коски и одржување на силен имунолошки систем.

За некои луѓе, 15-30 минути на сонце се доволни за да добијат соодветна количина на витамин Д. Се разбира, изложувањето на сонце не е единствениот начин да се добие здрава доза на витамин Д – можете да го добиете и од храна како риба , млеко и јајца или додатоци.

Кога немаме доволно витамин Д, нашите тела ги чувствуваат последиците. Недостатокот на витамин Д доаѓа со голем број симптоми, од замор, болки во мускулите до губење на косата, па дури и промени во однесувањето.

Замор
Луѓето со навистина ниски нивоа на витамин Д можат да доживеат замор, покажуваат истражувањата. Понекогаш овој замор може да биде доста сериозен. Тејлор Енгелке, регистриран диететичар, за магазинот „Byrdie“ објаснува дека заморот може да биде симптом и кога имаме премногу витамин Д, а не премалку.

Мускулна болка
Некои студии сугерираат дека недостатокот на витамин Д може да придонесе за болка и слабост во мускулите. Ако чувствувате силна болка во мускулите и не сте сигурни која е причината, можеби ќе треба да посетите лекар и да видите дали имате недостаток на витамин Д.

Губење на косата
Ниските нивоа на витамин Д се поврзани со опаѓање на косата и забавување на растот на косата поради заостанати фоликули, објаснува Енгелке. Таа додава дека автоимуната состојба наречена алопеција е поврзана со недостаток на витамин Д. Витаминот Д се метаболизира во нашата кожа со клетки наречени кератиноцити, кои произведуваат кератин кој ја одржува нашата коса во добро здравје. Кога телото не добива доволно витамин Д, кератиноцитите не ја вршат својата работа и може да доживеете опаѓање на косата.

Често се разболувате
Витаминот Д игра голема улога во имунитетот. Некои истражувања покажуваат дека недостатокот на витамин Д е поврзан со послаб имунолошки систем. Значи, ако сте често болни, важно е да разберете дека можеби имате недостаток на витамин Д. Ова е дефинитивно симптом за кој вреди да се консултирате со вашиот лекар. Покрај почестите болести, недостатокот на витамин Д е поврзан и со зголемени автоимуни состојби и зголемена подложност на инфекции.

Болка во коските
Витаминот Д е од суштинско значење за да му помогне на нашето тело да го апсорбира калциумот. Во суштина, тој делува како ензим за движење на калциумот до коските. Остеопороза, болки во коските, остеомалација (меки коски) и други проблеми со скелетот, сврзното ткиво и мускулите може да се појават без витамин Д. Без доволно витамин Д, паратироидната жлезда ќе зема калциум од коските бидејќи без него не може правилно да се метаболизира.

Депресија и други промени во однесувањето
Ако нашите коски не го добијат потребниот калциум, а мускулите и сврзното ткиво работат во преоптоварување за да го поддржат скелетот; луѓето можат да доживеат исцрпеност едноставно од секојдневните активности. Со текот на времето, ова може да влијае на менталното здравје, рамнотежата на хормоните и општото здравје, вели д-р Алана Кеслер.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Распространетиот коњанички имот има замок со осум спални соби и 150-години стара чуварска куќа. Двејн Џонсон се префрли во селата на Џорџија.Ентитет поврзан со...

Fool Moon

Поранешната бизнис менаџерка на познатиот пејач Рики Мартин (50) тврди дека поп-ѕвездата и должи нешто повеќе од милион долари, а сега поднела тужба обидувајќи...

Green Tea

Актерката, икона за убавина и креативен директор за шминка зборува за летните третмани. Гвинет Палтроу беше една од најомилените и најпопуларните актерки на холивудската...

Four Seasons

Градот на светлината е непропустлива дестинација за страсните љубители на уметноста, а причината за тоа е многу повеќе од Ајфеловата кула. Одвојте време и...

Advertisement