Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Како да останете фит на забавен начин

Оваа година некако не натера да копаме низ спомените и да бараме бегство од секојдневниот живот во старите добри времиња, не само во мода, туку и во рекреација. Ако имате 30-тина или повеќе години, многу е можно како дете да сте поседувале ролерки или „рошули“ што се состоеле од метална основа и 4 тркала, со врвки за врзување, или да сте имале малку пософистицирано верзија на некои чизми до глужд со врвки. И сите што некогаш се возеле на ролерки се сеќаваат на тоа чувство на леснотија при движење, откако веќе совладале одржување рамнотежа и кочење. Добрата вест е дека овој вид на вежба што веднаш го крева расположението – и на сите ни треба – се враќа!

Во своето најново видео, Дуа Липа изнајми ролерки кои ќе ги натераат сите да станат од каучот и да се активираат со своите движења и тонови на поп-музика. Но, Дуа Липа не е првата што го романтизирала спортот во последно време во своето музичко видео – уште во 2014 година, Бијонсе и нејзините танчери доминираа во салата за ролерки во спотот за песната Blow.

Инспирацијата за овие видеа доаѓа од roller discоs, кои имаат единствена естетика. Ролер-дискотеката беше многу популарна форма на забава, пред се во САД во 70-тите и 80-тите години на минатиот век, што комбинираше дружење, популарна музика и вечерно излегување со спортска активност. Може ли да биде подобро? Самата историја на ролери е многу подолга, а првите ролерки се појавуваат во 18 век, но вистински бум доживеале дури во 20-от, по многу подобрувања во дизајнот и перформансите, благодарение на новите материјали.

После делумниот заборав на почетокот на 21-от век, ролерирањето доживеа преродба оваа година благодарение на поп-културата, но пред сè – социјалните мрежи. Инстаграм и ТикТок се преполни со привлечни видеа и упатства кои не тераат да помислиме дека нема ништо полесно од танцување на ролерки, а и познати личности како Стиви Никс не му одолеаа на овој тренд.

Добрата вест е дека не ни требаат спортски сали за да се занимаваме со овој спорт затоа што може да се тркалате на улица (по можност на рамен и мазен тротоар), па дури и дома, ако имате доволно простор, издржливи подови и толерантни соседи.

И иако гледањето видеа со инфлуенсери на ролери како Оуми Јант изгледа многу едноставно, прашања од типот – дали сум сè уште несмасен како дете и колку време ќе ми треба да ги совладам барем основните движења, а чувството за слобода што зрачат овие објави ги надвладува и одам во потрага по ролерки (и заштитна опрема)..

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Wall Street

Иако пандемијата корона вирус практично ги уништи буџетите на многу земји во светот, некои успеаја да му одолеат, па дури и да профитираат за...

Green Tea

Овој десерт е познат подолго време во Европа, иако се појави во 30-тите години на минатиот век во САД. Сопствениците на кафулето каде што...

Fine Living

Можеби не можеме да изреновираме високи тавани и француски прозорци во нашиот сопствен стан, но има неколку трикови што можеме да ги искористиме за...

Fool Moon

Дизајнот на леопард веројатно не е првото нешто што ни паѓа на ум кога ќе ги споменеме класиците. Што и да каже некој, на...

Advertisement