Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Како да направите здраво смути

Главни правила!

Без разлика дали сакате да изгубите тежина или само да обврнете внимание за здравата исхрана, смутито може да биде од голема корист доколку се подготви правилно, бидејќи содржи здрави состојки, како и растителни влакна, витамини, минерали и многу повеќе.

Но, дури и некои од најздравите состојки во смутито можат да носат многу калории и да бидат целосно нездрави. Еве неколку едноставни правила за правење навистина здраво смути.

Овошје

Започнете со 1 чаша свежо или замрзнато овошје. Најдобро е да се одлучите за сезонско овошје и бобинки. На пример, праски, јагоди, нектарини или јаболка се најдобриот избор во лето.

Зеленило

Не заборавајте на зелениот зеленчук – ова е складиште на хранливи материи. Додавањето неколку лисја спанаќ или кељ во вашето смути е добар начин да внесете повеќе антиоксиданси во вашиот пијалок.

Протеини

Важно е да додадете протеини во вашето смути за да го направите тоа хранливо. Добар начин е да додадете протеински прав, под услов да изберете опции без додаток на шеќер.

Масти од растително потекло

Важно е да не заборавите на здравите масти, кои многумина се обидуваат да ги избегнат при слабеење. Путер од ореви, семиња (како коноп или лен) и авокадо може да ви помогнат да го направите вашиот смути здрав и хранлив, бидејќи содржат омега-3 масни киселини или мононезаситени масти кои се добри за срцето.

Течности

Млекото, сокот или кокосовата вода најдобро функционираат за течна основа за смути. Главната работа е да се изберат најприродните опции и да се избегне додавање шеќер. На пример, газираниот сок не е најдобриот избор.

Семиња

Семето е одличен извор на влакна, затоа ви помагаат да останете сити долго време. Покрај тоа, добро е за цревата и содржи многу хранливи материи. Чиа, лен, овес и други цели зрна се одличен избор.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Хотелот Вила Хонег е единствен бутик хотел со 5 sвездички, сместен на планините во Бергенсток кај Луцерн, Швајцарија. Овој хотел датира од 1905 година...

Route 66

Порше ја проширува листата на премиум локации за патување на кои има американски полначи за Порше Тајкан. Историскиот хотел Марк Хопкинс Интерконтинентал Сан Франциско...

Fool Moon

Ѕвездите од серијата „Чарлиевите ангели“, четириесет и шестгодишната Дру и четириесет и деветгодишната Камерон, добија огромна поддршка и виртуелен аплауз од многу жени, вклучувајќи...

Cotton Club

Модната недела во Њујорк заврши со модна ревија на Том Форд, чија колекција го одразува жешкото исчекување на ноќните излегувања. Многумина од нас сѐ...

Advertisement