Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

КАКО ДА ИЗГЛЕДАТЕ ПОМЛАДО БЕЗ РАЗЛИКА НА ВАШИТЕ ГОДИНИ: Дерматолозите имаат совети што треба што поскоро да станат дел од вашата рутина…

Не постои пудра која може совршено да ги покрие трагите од стресот, годините и нездравиот начин на живот. Сепак, со усвојување на некои подобри навики и правилна нега на кожата, можете да изгледате помладо и да го вратите (стариот) сјај на вашето лице.

Убавината доаѓа од внатре

Прво, детоксикација на лицето со воведување или почесто консумирање намирници кои поттикнуваат елиминација на токсините и чистење на кожата. На таа листа се куркума, авокадо, бобинки, банани, калинки, краставици и риба (особено лососот). Следната недела, секое утро, испијте чаша млака вода со лимон или лажичка домашен јаболков оцет, кои исто така помагаат во ослободувањето на токсините.

Има уште неколку ситници на кои треба да обрнете внимание, а тие можат значително да го подобрат изгледот на вашиот тен: задолжително менувајте ги навлаките за перници еднаш неделно, редовно чистете ги додатоците за шминка, како и мобилниот уред бидејќи има многу бактерии кои несвесно можете да ги пренесете на вашето лице и да предизвикате воспалителни процеси.

Оставете ја кожата да дише

Дневната рутина за чистење на лицето е од клучно значење за здравјето, еластичноста и текстурата на кожата на лицето. Тоа е основен дел од негата кој ги отстранува нечистотиите, шминката, прашината и старите клетки на кожата за да може полесно да дише. Секако, не треба да претерувате: два пати на ден е оптималниот ритам. Сè повеќе од тоа може да биде контрапродуктивно бидејќи ќе ја одземе кожата од нејзините скапоцени природни масла.

Изберете производи соодветни за вашиот тип на кожа, кои ќе ја почитуваат природната рамнотежа и pH на кожата. Чувствителната кожа е најпогодна за нежни производи кои не ја иритираат, за производи за чистење на мрсна кожа кои ќе ја избалансираат нејзината маснотија, а производите за сува кожа треба да содржат хранливи состојки. Нанесете го на врвовите на прстите и тријте ги лицето и вратот со нежни кружни движења на масажа. Ова е доволно за да започне циркулацијата и да се отстранат нечистотиите и старите клетки од површината на кожата. Исплакнете со млака вода – топлата вода премногу го суши лицето, а ладната вода не се разградува и добро ги отстранува нечистотиите.

Длабинско чистење

Класичните средства за чистење се одлични за површинско отстранување на нечистотија, остатоци од шминка и мртви клетки, но длабокото чистење на нечистотиите кои навлегле во порите бара пилинг. Најдобри резултати даваат пилинг со алфа и бета хидроксилни киселини, кои се препорачуваат еднаш неделно. Алфа хидроксилните киселини најчесто се користат за проблеми со зголемени или затнати пори и сува кожа, додека бета хидроксилната киселина ги чисти затнатите пори и делува како антисептик и ги намалува воспалителните процеси, па затоа е идеална состојка и за нега на мрсна кожа. како оние кои се склони кон акни.

По лупењето, секоја пора ќе биде исчистена и подготвена за длабока апсорпција на производот. Во прилог на класичните, т.н дневни пилинг кои се доволно нежни за употреба секое утро. Тие помагаат да се отстрани невидливиот слој од површината на кожата формиран преку ноќ и создаваат бариера помеѓу лицето и производите за нега.

Маски

Маските се исклучително важни во негата на лицето. Секоја кожа има потреба од хидратација, без разлика дали е сува, мрсна или мешана, особено кога надворешни фактори ја прават чувствителна и дехидрирана. Затоа хидратантните маски се одлична инфузија за дехидрирана и сува кожа, затоа почестете се од време на време. На пример за викенди кога имате повеќе време за вашите мали ритуали за убавина.

Маските го намалуваат црвенилото на лицето предизвикано од иритација и сушење на кожата и оставаат впечаток на свежина на лицето, па дехидрираната и безживотна кожа веднаш по нанесувањето станува свежа, нахранета и кадифено мека.

Добар тоник за лице

По чистењето и хидратацијата на лицето, порите се уште се широки и отворени, па следниот чекор е да нанесете тоник со туфер за затворање на порите и освежување на кожата и враќање на нејзината природна pH вредност. Пазарот е преплавен со различни видови тонери, па затоа изберете го оној кој е наменет за вашиот тип кожа.

Што прави добар тоник? Ја навлажнува кожата и го спречува нејзиното сушење, ги отстранува бигорот што останува по миењето, има антибактериско и антиинфламаторно дејство (затоа е погодна за кожа склона кон воспаление, иритација и алергии) и служи како важна основа пред нанесување на серуми и креми.

Посебна грижа

Волшебните напивки секогаш се чуваат во минијатурни шишиња, а серумите се најмоќни од сите производи за убавина. Тие се нарекуваат и еликсири или концентрати за лице, содржат многу активни состојки, а структурирани се така што овозможуваат максимална пенетрација во кожата.

Претежно се на база на вода, без маслена компонента и во зависност од крајната цел, разликуваме серуми против стареење, серуми за навлажнување, серуми против сива кожа или хиперпигментација, уморен изглед и слично. Се нанесуваат во капки, под кремот, имаат полесна структура и се вистинско откритие за секоја жена над 35 години. Серумот продира длабоко во кожата, обезбедувајќи и ги сите активни состојки во подлабоките слоеви и е клучно „оружје“ во негата против стареење.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Најстариот син на Николас Кејџ изгледа сосема поинаку од неговиот славен татко, но се чини дека имаат заедничка слабост кон жените… Вестон Кејџ Копола...

Cotton Club

Кајли Џенер (25) деновиве е во Париз и ревносно ја следи Модната недела, но модните трендови ги диктира само она. Кајли Џенер на модната...

Fool Moon

Познатата двојка неодамна се раздели, а сега за прв пат беа фотографирани заедно на натпревар кој го играше нивниот син.Познатата пејачка Шакира и нејзиниот...

Cotton Club

Актерката Сара Џесика Паркер е позната по својот женствен и смел стил на облекување, а нејзината гардероба изобилува со константни парчиња од кои не...

Advertisement