Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Како да ги негувате рацете во текот на пролетта

Негуваните раце се важен елемент за убавиот изглед на секоја девојка.

Во исто време, кожата на рацете се разликува по тоа што е ранлива и чувствителна, а нејзината природна одбрана е слаба поради малиот број на лојните жлезди.

Пролетната сезона носи убаво време, но нашето тело страда од недостаток на витамини по долгата зима. Ова не е изненадувачки, бидејќи по зимата и есента, со отсуство на сонце и исхраната богата со свежо овошје и зеленчук, во телото се појавува авитаминоза.

Недостаток на витамин може да се манифестира на многу начини, од хроничен замор до опаѓање на косата, но најчест проблем е сувата кожа, особено на рацете.

Како може да и помогнете на вашата кожа да биде хидрирана и здрава?

За почеток, мора да запомните дека е потребно редовно миење на рацете, не само за време на пандемија, туку и воопшто. Измијте ги со благ сапун, не заборавајте да ја исушите кожата добро со крпа и да нанесете лесен хидратантен крем.

Исто така е важно да се прави пилинг на кожата на рацете со цел да се исчисти епидермисот и да се ослободат од мртвите клетки на кожата. Бањите и сите видови маски за чистење се исто така совршени. Изберете ги оние со природни состојки за да добиете максимална корист.

Сувата кожа на рацете, се разбира, треба постојано да се храни. На пролет, најдобро е да користите негување и заштитен крем за раце, а не хидратантна крема. Бидете сигурни дека кремот содржи хранливи масла, витамини А, Ц и Е, есенцијални масла и други билни состојки.

Многумина од нас имаат навика да нанесуваат крем на рацете непосредно пред да излезат надвор – проверете дали помине барем половина час помеѓу нанесувањето на кремот и напуштањето на куќата.

Со овие едноставни совети, вашата кожа ќе биде хидрирана и негувана.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Принцот Хари пристигна во Лондон без Меган Маркл. Како што дознаваме, Хари отпатувал во Англија два дена по смртта на неговиот дедо, принцот Филип,...

Cotton Club

Плетените елеци добија нова популарност минатата година и нема да се откажат од својата позиција и оваа пролет. Ги видовме во колекциите Lacoste и...

Green Tea

И, зошто тие се важни за оние кои не спортуваат? Првото нешто што ми паѓа на ум кога зборуваме за спортска исхрана е протеинот....

Fine Living

И додека познатите брендови на автомобили оставија силен белег во светот на хорологијата и модата, сега тие имаат за цел сосема поинаква сфера од...

Advertisement