Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Каква е диетата Кандида и зошто на сите им е потребна

Повеќето екстремни диети насочени кон брзо губење на тежината сега се повлекуваат во втор план, давајќи им можност на долгорочни диети кои стануваат животен стил отколку привремена мерка.

Еден од овие нутриционистички системи е диетата кандида. Кандида е бактерија која природно е присутна во телото на секоја личност, но нејзиниот вишок може да доведе до разни воспаленија и заразни болести. Диетата со кандида помага да се контролира количината на бактерии кандида во организмот, со што се штити.

За да делува диетата со кандида, таа мора да биде дел од вашиот животен стил; овој вид диета не е привремена мерка. Диетата вклучува целосно отфрлање на глутен, алкохол, некои млечни производи и нагло намалување на внесот на шеќер (и додаден и природен – во овошјето). Според креаторите на диетата, сите овие производи имаат силно негативно влијание врз микрофлората на телото, предизвикувајќи воспаление и разни болести. Симптомите вклучуваат хроничен замор, гадење, егзема, иритација на кожата, болки во зглобовите, вознемиреност и депресија. Оваа ширина на спектарот на манифестации се објаснува со фактот дека околу 150 видови на кандида живеат во нашето тело, што може да предизвика воспаление.

Која храна треба да ја користите за да изградите диета?

ДИЕТАТА СО КАНДИДА СЕ БАЗИРА НА СЛЕДНАТА ХРАНА:

 • овошје со низок шеќер: лимон, лимета, кисела јаболка, бобинки;
 • Зеленчук без скроб: аспарагус, брокула, зелка, целер, краставица, модар патлиџан, кромид, спанаќ, тиквички, домат (најдобро се јаде суров или бари на пареа);
 • житарки без глутен: просо, киноа, овесни трици и леќата;
 • високо квалитетни протеини: пилешко, јајца, лосос, мисирка и сардини;
 • здрави масти: авокадо, маслинки, ленено масло, девствено маслиново масло, масло од сусам;
 • некои млечни производи: путер, кефир или јогурт без адитиви;
 • ореви и семиња: бадеми, семки од сончоглед, семе од лен;
 • билки и зачини: црн пипер, сол, цимет, копра, лук, ѓумбир, оригано, рузмарин, црвен пипер, куркума, мајчина душица;
 • Пијалоци без кофеин: билни чаеви, вода, домашно бадемово млеко, кокосово млеко (без адитиви).

КОЈА ХРАНА ТРЕБА ДА ЈА ИСКЛУЧИТЕ?

 • Овошје со висока содржина на шеќер: банани, урми, суво грозје, манго
 • Ceитарки кои содржат глутен: пченица, ‘рж, јачмен
 • Рафинирани масла и масти: масло од репка, масло од соја, сончогледово масло, маргарин
 • Сосови: кечап, соја сос, бел оцет, скара сос, мајонез
 • Некои млечни производи: сирење, млеко, крем
 • Шеќер и вештачки засладувачи: агава, шеќер од трска, сируп од пченка, мед, јаворов сируп
 • Ореви и семиња: кикирики, индиски ореви, ф’стаци
 • Кофеин, алкохол и пијалоци со шеќер
 • Газирани пијалоци, овошни сокови, пиво, вино или алкохолни пијалоци

Пред да се префрлите на самата диета, потребно е да се исчисти телото. Програмата за детоксикација пред диетата со кандида е исклучително едноставна и вклучува сокови од зеленчук, посни супи и зеленчук на пареа. Чистењето не треба да трае подолго од 3-4 дена, бидејќи може да доведе до слабост и главоболки. По одреден период на детоксикација, вреди постепено да се елиминира “забранетата” храна од исхраната. Експертите не препорачуваат отстранување на целата листа одеднаш, бидејќи тоа може да предизвика вистински стрес за организмот, особено ако овие производи некогаш биле основа на диетата. Во принцип, пријатна транзиција кон диета со кандида може да трае 1-2 месеци.

Покрај слабеењето, што практично е загарантирано со оваа диета (додека не го надминете дневниот внес на калории), диетата со кандида може да обезбеди многу здравствени придобивки. Витамини, минерали и елементи во трагови содржани во основната храна придонесуваат за спречување на кардиоваскуларни заболувања, цревни инфекции и воспаленија.

И покрај сите опишани предности, диетата со кандида има многу ограничувања кои можеби не се погодни за секого. Подобро е да се консултирате со лекар пред да одлучите за драстични промени во вашата исхрана.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Ема Корин повторно станала sвезда на кампањата Miu Miu и претставува парчиња од новата колекција есен/зима 2021: „A Brave Heart“. Позирала пред објективот на...

Green Tea

Поради зголемено потење, повеќе од нив ги губиме… Можете да добиете доволно минерали преку правилна исхрана. Што, се разбира, вклучува многу различни свежи зеленчуци....

Fine Living

На овогодишната Олимпијада која се одржува во Токио нема да има публика, но тоа не значи дека нема да уживаме во сите спортски натпревари…...

Fool Moon

За да го разгледаме подетално хороскопот на забавен, женствен и „модно освестен“ начин, ќе го запознаеме секој знак во малку поинакво светло. На пример,...

Advertisement