Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Има 75 години, а лице и тело на жена од 40-ет: Ова се нејзините трикови!

Познатата американска дизајнерка Норма Камали во осмата деценија од животот може да се пофали со успешна кариера, но и убавина што воодушевува.

Таа веќе во голема мера зачекори во нејзината 75-та година од животот, а тоа навистина не можете да го видите на нејзиното лице и тело. Модната креаторка изгледа најмалку 30 години помлада, а она што го карактеризира нејзиниот одличен изглед се затегнато и мускулесто тело, одличен тен и светла насмевка.

„Не се обидувам да ги сокријам моите години, претпоставувам дека затоа не можат да се видат“, рече Норма и истакна дека никогаш не посетила козметички хирург.

Наместо тоа, таа се сврте кон здравите навики и конзумирала зелен чај и маслиново масло секој ден.

Како што истакнува, никогаш не се шминкала многу, па затоа е сигурна дека тоа влијаело на зачувување на убавата кожа.

Покрај ставањето минимум шминка и употребата на квалитетна козметика, Норма редовно вежба и се храни здраво, сето тоа заедно со работата на себе, придонесе нејзините инспиративни жени ширум светот со денешниот изглед.

Норма Камали е позната њујорчанка и модна дизајнерка. Таа се прослави во средината на 70-тите години од минатиот век дизајнирајќи црна јакна од пердув со ремен направен од истиот материјал, кој и денес е многу популарен, а кој сега го прават други креатори и брендови.

Норма Камали потпишува покрај модните парчиња и оние за нега на лицето. Уверена во маслиновото масло што го користи и однатре и однадвор, како и во природната козметика која ја лансираше минатата година.

Бидејќи не престанува да работи на себе, Норма штотуку објави велнес-книга со рецепти и тајни што ги користи со години и кои очигледно имаат ефект. Сега сподели уште неколку тајни поврзани со нега на лице, шминка, вежбање и исхрана.

Нега на лицето

Помалку е повеќе. Инвестирам во квалитетни производи и никогаш не прескокнувам пилинг на лицето. Производите што ги користам се трудам да бидат природни.

Минимална шминка

Чудо е што имам веѓи воопшто, со оглед на тоа што ги бричев со години. Порано сакав тешка шминка и носев светло црвен кармин и црвен лак. Сега се обидувам да го направам тоа што е можно поедноставно. Ги чешлам веѓите, ставам балсам за усни, малку коректор каде што е потребно и секако руменило. Јас никогаш не го прескокнувам тоа!

Боење на косата

Јас сè уште ја бојам косата. Целата оваа приказна за зајакнување на жените, на која и самиот припаѓам, исто така пропагира дека треба да бидеме задоволни со она што го имаме. Добив многу прашања на тема коса: „Зошто не ја носиш седа коса?“! Едноставно, не чувствувам – сиво! Ова сум јас! Користам бои без амонијак и се грижам за косата, но ова е мојата боја до гробот.

– Сама ги средувам сопствените шишки, бидејќи тие треба да се прилагодуваат одвреме-навреме.

Исхрана, фитнес, сон

Вежбањето и добрата исхрана се клучни – тоа е најголемата биста што може да си ја подарите. Да се ​​има самодоверба е најважно, а комбинацијата на овие две работи ви го дава токму тоа.

Претежно избегнувам леб, но ако видам миризлив свеж леб, земам маслиново масло и не застанувам додека не исчезне од трпезата.

Престанав да пијам алкохол кога наполнив 40 години, бидејќи е исто како да пијам шеќер сама.

Обуките се исто така многу важни за подобрување на кожата и тенот. Пронајдете некоја форма на рекреација што ја сакате и истраете. Може да биде и танц.

Сонот е можеби најважниот сегмент за здравјето на организмот. Најмалку 50 проценти. Колку сте поздрави, толку поздраво изгледате. И автентично можете да изгледате одлично без трошка шминка, и тоа е многу зајакнувачко.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Некои луѓе се родени како одлични лидери и работодавци, додека некои воопшто не успеваат. Фантастичен водач е обично комбинација на подготвеност за компромис, логика...

Four Seasons

Дознајте пред фатално да се заљубите на следното патување… Ако ви кажеме дека постојат само уште две земји во светот каде што нема развод,...

Fine Living

Веројатно многумина од нас, до 2020 година, сонуваа за одмор на пуст остров, достапен само за нив и за никој друг… И тогаш се...

Route 66

Џејмс Хетфилд е фронтмен на легендарната хеви метал група „Металика“ и голем љубител на автомобили. Неговата страст не е шопингот, туку обновување на класиците,...

Advertisement