Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Избегнувајте ги! 10 намирници кои го влошуваат варењето

Имате проблеми со рефлуксна желудочна киселина? Избегнувајте преработена храна, масни и слатки оброци, но и храна со висок процент на киселост.

Овие намирници најчесто се сметаат за предизвикувачи на желудочните киселини:

Лук и црвен кромид
Готвењето на повеќето оброци започнува со припрема на кромид и лук, што на храната му дава силен вкус и пријатна арома. Ако страдате од проблеми со киселина во стомакот, избегнувајте консумирање кромид и лук, особено во сурова форма.

Цитрусно овошје
Агрумите, како лимоните, грејпфрутите, мандарините и портокалите се полни со киселини што ќе ја влошат ждригавицата. Исто така намалете ја потрошувачката на сокови базирани на тоа овошје.

Домат
Доматот е еден од најчестите предизвикувачи на металоиди. Избегнувајте пречесто консумирање на овие летни плодови, но и преработени производи како што е пасиран домат, концентрат од домати или кечап.

Нане
Иако нането се смета за состојка која ги ублажува дигестивните проблеми, таа не е ефикасна во борбата против ждригавицата. Покрај тоа, тоа го прави уште полошо. Чувствителната киселина од желудникот ќе биде иритирана од пеперминт бомбоните и гумата за џвакање.

Пржена храна
Ако имате проблеми со враќање на киселината во желудникот во хранопроводот, избегнувајте пржен и масен крап подготвен во длабоко масло – од помфрит, преку шницли од црвено месо до прстени од кромид.

Зачинета храна
Силните и лути зачини, како што се чили пиперките и црната или кајенската пиперка имаат негативно влијание врз киселините во желудникот.

Кафе и чај
Пијалоците со кофеин, како што се кафето и црниот чај, го влошуваат гастроезофагеалниот рефлукс. Наместо тоа, пијте умерени количини кафе без кофеин и билни напитоци од камилица или ѓумбир.

Газирани пијалоци
Газираните пијалоци се богати со шеќери и кофеин кои негативно влијаат на количините на киселина во желудникот што се враќаат во хранопроводот.

Алкохол
Од истата причина, треба да се избегнуваат алкохолни пијалоци, особено вино кое содржи многу киселини.

Чоколадо
Ако имате проблеми со киселина во желудникот, јадете чоколадо во умерени количини, што претставува трикратна закана за зголемување на ждригавицата бидејќи содржи шеќери, кофеин, но и какао.

Совет плус:
Враќањето на киселината во стомакот во хранопроводот исто така ќе ве охрабри да легнете веднаш по оброкот. Покрај тоа, се препорачува да се консумира каква било храна најмалку два часа пред спиење.

Исто така избегнувајте јадење големи количини храна одеднаш. Наместо тоа, зголемете го бројот на оброци, но намалете ја количината храна што ја јадете за појадок, ручек, вечера и меѓуоброкот во вид на закуска.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Хотелот Вила Хонег е единствен бутик хотел со 5 sвездички, сместен на планините во Бергенсток кај Луцерн, Швајцарија. Овој хотел датира од 1905 година...

Route 66

Порше ја проширува листата на премиум локации за патување на кои има американски полначи за Порше Тајкан. Историскиот хотел Марк Хопкинс Интерконтинентал Сан Франциско...

Fool Moon

Ѕвездите од серијата „Чарлиевите ангели“, четириесет и шестгодишната Дру и четириесет и деветгодишната Камерон, добија огромна поддршка и виртуелен аплауз од многу жени, вклучувајќи...

Cotton Club

Модната недела во Њујорк заврши со модна ревија на Том Форд, чија колекција го одразува жешкото исчекување на ноќните излегувања. Многумина од нас сѐ...

Advertisement