Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Идеа за викенд: Американски палачинки за 15 минути

Сигурно ги имате овие состојки дома. Лесно се подготвуваат, а се разликуваат од нашите палачинки по дебелината на тестото.

Лесно се подготвуваат американски палачинки. Нека мерката за состојките ви биде чаша од 2 dc.

Потребно е:

2 чаши млеко
1/2 чаша јогурт
1/2 чаша масло
1/2 чаша шеќер
2 1/2 чаши брашно
прашок за пециво
2 јајца
малку сол

Прво изматете ги јајцата – прво белките со шеќерот, потоа додадете жолчки, потоа млекото, јогуртот, маслото и матете за да добиете убава смеса. Додадете брашно, сол, прашок за пециво и мешајте додека не останат грутки.

Додека мешате, запалете го шпоретот и подмачкајте ја тавата. Мора да биде жешко да се печат американски палачинки. Кога ќе го ставите првото во него, намалете го огнот за половина. Печете по една палачинка, а кога ќе се извежбате, можете да печете три одеднаш.

Можете да ги прелиете со мед, чоколадо и да купите јаворов сируп за целосно искуство.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Понекогаш животот може да биде тежок и да ви задава разни искушенија, камшикувајќи ве од сите страни, што прави да се чувствувате вознемирено и...

Fine Living

Сместен во приватна шума и близу до платформата за слетување на хеликоптер, имотот се истакнува по многубројните објекти. Се вика Барнхаус и е оддалечен...

Cotton Club

Пепелашка и Црвенкапа во маѓепсаниот Версај! Марија Грација Чиури, дизајнер на модната куќа Диор која секогаш создава облека што пренесува единствена порака и ја...

Fool Moon

“Иднината ни припаѓа на сите нас. На мојата ќерка. На моите деца. На нас. На жените. На секого. На тебе”. По повод Денот на...

Advertisement