Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Зошто честото консумирање на домати и модри патлиџани е опасно по вашето здравје!

Каква штета можам да му нанесам на телото?

Семејството Solanaceae (домат, компир, модри патлиџани) вклучува повеќе од 200 растителни видови, од кои повеќето не се јадат. Сепак, популарниот зеленчук како домати, модри патлиџани, компири и сите видови на пиперка се дел од нашата исхрана. Тешко е да се поверува сега, но порано овие производи се сметаа за отровни и воопшто не се јаделе. Ние ќе ви образложиме.

Сите растенија од семејството содржат алкалоид соланин, што е во состојба негативно да влијае на текот на бројните процеси во телото. Прво на сите, вишокот соланин во телото ќе влијае на состојбата на дигестивниот систем. Соланинот може да ја наруши функцијата на цревата и негативно да влијае на нивото на киселост на желудникот, а со тоа да предизвика воспаление во различни делови на гастроинтестиналниот тракт. Покрај тоа, соланинот може да го блокира производството на одредени невротрансмитери, што може да доведе до нервна дисфункција и пореметување на парасимпатичкиот нервен систем. Оваа супстанца директно влијае на работата на срцевиот мускул, може да предизвика аритмија и тахикардија. Покрај тоа, соланинот влијае на функционирањето на тироидната жлезда, што последователно може да доведе до зголемено ниво на анксиозност и зголемен ризик на депресија.

Во соланинот, јагмената содржи калцитриол, што ја зголемува апсорпцијата на калциум во организмот. Ако има премногу калциум, тој почнува да се акумулира во меките ткива, зглобовите и sидовите на крвните садови. Ова доведува до голем број непријатни последици: хронична болка во зглобовите, болка во мускулите, намалена јачина на крвните садови и нивна калцификација.

И покрај сите горенаведени, не е потребно целосно да се елиминираат компирите, доматите и модрите патлиџани од вашата исхрана – само преиспитајте ја нивната здрава употреба.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Ако бившиот веќе не гледа заедничка иднина со вас, тоа ќе го сфатите кога ќе се сретнете, а тој едвај ќе ве погледне, кога...

Route 66

Jeep Wrangler со текот на времето „прерасна“ во софистицирана машина и би било интересно ако Американците воведат помала теренска верзија, како што е визијата...

Fool Moon

На десетгодишнината од веридбата на Кејт Мидлтон (38) и принцот Вилијам (38), британските медиуми објавија помалку познати детали од времето кога војводата и војвотката...

Green Tea

Ако сакате вкусна супа богата со хранливи состојки и лесна за подготовка, ова е вистинскиот рецепт за вас. Сè што ќе ви треба се...

Advertisement