Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Зошто црешите се добри за вашето тело

Особено е пријатно да се јаде храна која има добар вкус и во исто време е корисна за нашето тело.

Ова може да се каже за слатката цреша, чија сезона веќе започна. Тие се многу подобри од другите сезонски плодови, многу се корисни за организмот и лесно можат да станат здрава замена за слатки и други закуски. Еве зошто треба да биде дел од вашата исхрана:

Содржат многу растителни влакна
Не е секогаш лесно да се добијат препорачаните 25-30 грама влакна на ден, и ова е многу корисен микроелемент што му треба на нашето тело. Црешите содржат 3 грама влакна по чаша, па затоа можат да бидат одличен извор. Диетата богата со растителни влакна може да помогне во одржување на здрава тежина, да го подобри здравјето на цревата, да го намали холестеролот и ризикот од срцеви заболувања, па дури и да го намали нивото на шеќер во крвта.

Црешите дејствуваат како антиинфламаторни агенси
Дали ве болат мускулите или зглобовите? Црешите можат да бидат вашиот нов сладок извор на ублажување на болката. Студиите покажуваат дека тие се богати со антоцијанини, група полифеноли кои се борат против воспалението на ткивата на ист начин како што прават лекови како ибупрофен.

Добри за срцето
Антоцијанините кои се наоѓаат во црешата исто така можат да бидат добри за вашето срце. Истражувањата покажуваат дека овие супстанции можат да играат улога во спречување на срцеви заболувања со намалување на воспалението и создавање здрава артериска функција.

Тие го подобруваат квалитетот на спиењето
Црешите се природен извор на хормонот мелатонин, кој помага да се контролира внатрешниот часовник на вашето тело и промовира здрави модели на спиење, според Националната фондација за спиење. Ако јадете 25 цреши секој ден, вашиот сон ќе биде поквалитетен. Националната фондација за спиење препорачува да јадете цреши непосредно пред спиење за да добиете максимална корист.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Route 66

Целосно електричниот хиперавтомобил Лотус Евија е признат на престижните Меѓународни награди за дизајн (ИДА), освојувајќи ја категоријата „Дизајн на производ на годината“. Основани во...

Green Tea

Оваа сочна веганска кајгана е направени од брашно од леблебија и лен, а ароматизирана е со куркума и лук. За 5 минути добивате едноставен,...

Cotton Club

Кампањата на Мајкл Корс „the eye has to travel“, есен/зима 2021 година, оди кон Бруклин и Квинс. Моделите Бела Хадид, Синди Бруно и onерон...

Wall Street

Според новиот извештај објавен од Brand Finance, 50 светски луксузни и премиум брендови загубија колективна вредност од 7,6 милијарди долари минатата година и економскиот...

Advertisement